S bruselským specialistou na obranu Antoniem Missirolim o modelu společné evropské bezpečnosti
Po zrušení radaru se stále častěji ozývá, že bychom měli bezpečnost hledat v rámci společné evropské obrany. Co si pod tím ale můžeme představit? A oslabují se Obamovým rozhodnutím transatlantické vazby? O tom jsme mluvili s Antoniem Missirolim, který se obranou zabývá v prestižním bruselském think tanku European Policy Center.
Co vlastně znamená Obamovo odstoupení od protiraketového štítu pro evropskou bezpečnost?
Musíme si nejprve pořádně uvědomit, že to původně nebyl obranný nápad Evropy nebo NATO, ale dvoustranné projekty Poláků a Čechů s Američany. Teď se díky Obamovu rozhodnutí můžeme začít bezpečností Evropy opravdu vážně zabývat. Protiraketový štít byl možná jen špatnou odpovědí na správné bezpečnostní otázky.
Změní se vztah mezi Evropu a Ruskem?
Některé sporné oblasti asi zůstanou zamrzlé, třeba ohledně Gruzie, jinak většina Evropanů doufá v návrat k normálu. Doufají, že zrušení štítu přeruší zhoršování vztahů, že se podaří nastartovat opačnou spirálu vzájemného zvyšování důvěry.
Budou se teď Češi a Poláci muset chovat nějak jinak uvnitř Evropské unie?
Ve vztahu k Rusku dělila členské státy EU propast. Teď je šance, že se podaří najít nějakou společnou evropskou politiku. Od války v Iráku Evropu nic…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu