Po stopách Tóry
Proměna synagogy ve východočeském Turnově vlastně jen stvrdila tragédii místních Židů – do koncentračních táborů jich v roce 1943 odjíždělo přibližně pět stovek. Po válce se jich vrátilo devatenáct. Dnes stěny původně barokní synagogy znovu zdobí jemné arabesky a místo paty skladištního pilíře jsou na podlaze vyznačeny obrysy dávno zbořené bimy, místa, kde se předčítalo z posvátných textů Tóry.
Tady byly velké otvory, do kterých ústily nakládací rampy. Po nich závozníci vozili krabice se zbožím,“ ukazuje na zeď sympatická třicátnice. „Uprostřed byl zabetonovaný sloup, o který se opíralo nově postavené patro. Skladiště tu bylo víc než padesát let.“ Tato proměna synagogy ve východočeském Turnově vlastně jen stvrdila tragédii místních Židů – do koncentračních táborů jich v roce 1943 odjíždělo přibližně pět stovek. Po válce se jich vrátilo devatenáct. Dnes stěny původně barokní synagogy znovu zdobí jemné arabesky a místo paty skladištního pilíře jsou na podlaze vyznačeny obrysy dávno zbořené bimy, místa, kde se předčítalo z posvátných textů Tóry. A rachot vozíků naložených železářským zbožím vystřídá hudba. Synagoga se sice už nevrátí ke svému původnímu účelu, ale město ji zpřístupňuje jako muzeum a bude v ní pořádat pravidelné koncerty a přednášky.
Vedle sebe
„Židovské myšlení mě fascinuje. Je nedogmatické, umí zpochybňovat, vidět problém z mnoha úhlů pohledu,“ říká naše průvodkyně a správkyně zrekonstruované synagogy Terezie Dubinová. Vystudovala hebraistiku a na přednáškách, které o židovské kultuře pořádá a jež povede i v turnovské synagoze, přibližuje způsob židovské diskuse velmi jednoduše. „Ukážu lidem prázdný list papíru a vyzvu je, ať si představí, že uprostřed je napsaná nějaká sporná teze, třeba prostá otázka, zda je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu