Něco jako pud
Jak se na konflikt v Gaze tváří Pákistánci? Zdálo by se, že to není těžké uhádnout: Pákistán neuznává existenci židovského státu. Jenže místní zdánlivě černobílé vnímání má přece jen šedé odstíny.
Tereza Engelová
(1976) je novinářka, dokumentaristka. Pracovala v zahraniční redakci ČT jako reportérka a moderátorka pořadů Objektiv a Evropské události. Byla zvláštní zpravodajkou ČT v krizových oblastech. Vystudovala dokumentární film na University of London. Nyní žije v Pákistánu a vyučuje na dívčí univerzitě.
Jak se na konflikt v Gaze tváří Pákistánci? Zdálo by se, že to není těžké uhádnout: Pákistán neuznává existenci židovského státu. Jenže místní zdánlivě černobílé vnímání má přece jen šedé odstíny. A vzhledem k tomu, jak je izraelsko-palestinský konflikt léta prezentován veřejnosti, jsou reakce na útoky v Gaze vlastně překvapivě vlažné. Pákistánci mají dost vlastních problémů, v popředí zájmu je špatná ekonomická situace a konflikt s Indií. A jediné, na co v souvislosti s Gazou slyší, je muslimská soudržnost.
Tři hlavní ďáblové
Když jsme před několika měsíci zavedly s mými studentkami řeč na izraelsko-palestinský konflikt, zvedlo jich z padesáti asi patnáct ruku pro to, že by měl být Izrael vyhlazen z mapy světa. Vzpomínám si na tu hodinu velmi živě, donutila mě totiž k náhlé „změně stran“. V Evropě jsem patřila spíš k zastáncům Palestinců, připadalo mi, že přístup Izraelců k obyvatelstvu Gazy a Západního břehu překročil hranice šikany, která navíc trvá nebetyčně dlouho.
Pod palbou často velmi nepoučených…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu