0:00
0:00
Politika6. 9. 200912 minut

Úder proti žárovce

Jochen Bittner
Astronaut
Úder proti žárovce Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Napínavý příběh jednoho zákazu

↓ INZERCE

Brusel si od 1. září posvítil na celý kontinent. Od tohoto data už nesmějí výrobci do obchodů dodávat žádné nové stowattové a matné žárovky. Postupem času se připojí i slabší zdroje světla. Od září 2012 nebudou v Evropské unii k dostání žádné běžné edisonky.

Úder proti žárovce Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Evropané v těchto dnech se značným překvapením zjišťují, že pro snížení emisí CO2 byla nařízením EU uvalena na žárovku klatba, a co jim síly stačí, nakupují do zásoby starou dobrou klasiku vydávající teplé světlo. Snadno se teď nadává na Brusel. Ale kdo a kdy přesně je za tento krok zodpovědný?

Snažíme-li se rekonstruovat příběh, který vedl k zákazu žárovek, je to chvílemi, jako bychom se nořili do útrob výrobní linky masokombinátu. Kdo však hledá příčinu politického vnuknutí, musí se vnitřnostmi evropského zákonodárství prokousat. Rozhodující impulz přišel z Německa. Přesněji řečeno od ministra životního prostředí Sigmara Gabriela. Jeho dopis adresovaný Evropské komisi před dobrými dvěma lety nastartoval proces, na jehož konci evropské obývací pokoje zaplaví chladnější světlo.

I kdyby úsporné žárovky nakrásně přispěly ke zlepšení klimatu, doma mnozí jejich světlo vnímáme asi tak příjemně jako ledovou sprchu. Navíc existuje podezření, že je nezdravé. Vysoký podíl neklidného studeného světla má podle lékařů špatný vliv na spánek a psychiku. Biorytmus…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc