Češi slibují, že začnou hledat své podvodníky, kteří perou peníze v Lichtenštejnsku
Symbolika přípitku, který toto úterý osladí navázání diplomatických vztahů České republiky s Lichtenštejnskem, rozhodně není jednorozměrná. Smír zahladí roky sporů o majetky, které Praha zabavila alpskému knížectví po válce na základě Benešových dekretů, respektive spor o významné zámky na jižní Moravě bude pokračovat klidněji na úrovni expertů obou zemí.
Zároveň nám otevírá možnost přidat se k tažení za to, aby Lichtenštejnsko přestalo krýt podvodníky z celé Evropy, kteří si sem ukládají často špinavé peníze. V případě České republiky jde o korupci a daňové úniky v řádech miliard. A aktuálně třeba i o šanci zjistit, kdo je skutečným majitelem vily, v níž
Mirek Topolánek
trávil svoji letní dovolenou.
Nečekaný průlom
Lichtenštejnsko si vždy zakládalo na maximální diskrétnosti pro luxusní klienty zdejších bank. Nejméně průhledný bankovní systém na kontinentě zájemcům umožňuje skrývat se za nastrčené prostředníky a firmy sem navíc táhnou mimořádně nízké daně. Benevolence a absence protikorupčních zákonů mají odvrácenou stranu, společnou všem daňovým rájům: přímo vybízejí k „ulévání“ nelegálně získaných peněz. Teď ale v alpském knížectví došlo ke zcela nečekanému zvratu.
Předminulý týden podepsala Velká Británie s…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu