„Hospodářské údaje ukazují na ekonomickou stabilizaci, krize však není zažehnána a pracovní trhy budou v následujících měsících ještě trpět nedostatečným vytížením.“
Z dopisu Angely Merkelové, Nicolase Sarkozyho a Gordona Browna předsedům vlád členských států EU
Krize skončí dříve
Světová ekonomika se z krize vzpamatuje dříve, než se ještě před několika měsíci čekalo, ale návrat k normálu bude pomalý a složitý. Prohlásila to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje nejvyspělejší ekonomiky světa. „Také podmínky na finančních trzích vypadají mnohem lépe než před pár měsíci díky ‚vládním intervencím‘,“ uvedl šéf ekonomické sekce OECD Jorgen Elmeskov.
Japonské historické volby
Po padesáti letech dynastické vlády jedné strany se japonští voliči odhodlali k radikálnímu kroku a dali většinu svých hlasů opoziční, středolevé Demokratické straně Japonska.
Příští premiér Jukio Hatojama rychle ujistil USA, že navzdory jeho předvolebním protiamerickým výrokům zůstávají vztahy s Amerikou „základem zahraniční politiky“.
Putin se neomluvil
V polském Gdaňsku se sešli světoví politici, aby připomněli 70. výročí vzniku druhé světové války (1. září 1939). Naděje, že ruský premiér Vladimir Putin se v přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové, která opět hovořila o německé vině, omluví Polákům za ruské spojenectví s Hitlerem, se ukázalo liché. Na pozadí nejapných výroků v Moskvě, kdy například Lev Sockov z ruské rozvědky tvrdil, že Poláci nesou odpovědnost za rozpoutání války, zněla Putinova slova o tom, že pakt Molotov-Ribbentrop byl „nemorální“, ještě vstřícně. Nicméně Putin okamžitě relativizoval tento „nemorální čin“ upozorněním na selhání Západu a Polákům připomněl anexi československého Těšínska po Mnichovu.
Úspěchem bylo vlastně už to, že setkání skončilo bez skandálů a že Putin otevřeně nezamítl snahu polského premiéra Donalda Tuska získat od něj slib, že Rusko otevře své archivy. Zklamáním pro Polsko bylo, že americký prezident Barack Obama poslal do Gdaňska jen nízkou šarži – poradce pro národní bezpečnost.
Více na str. 14 a 62–64
Záchranné práce
Britská Královská vědecká společnost zveřejnila zprávu o proveditelnosti technických řešení, která by zmírnila dopady globální změny klimatu. Studie dochází k názoru, že některá řešení, jako například ukládání skleníkových plynů zachycených v atmosféře do podzemních ložisek nebo odklon slunečních paprsků pomocí zrcadel umístěných na Měsíci, jsou sice velmi drahá, ale realizovatelná. Vědci však zároveň upozornili, že technická řešení mohou mít jen omezený účinek a že hlavní úsilí vlád se musí i nadále soustředit na odvrácení klimatických změn a na přizpůsobení se změnám podnebí, které již odvrátit nelze.
Na adaptaci se také zaměřila pětidenní konference OSN, pořádaná minulý týden v Ženevě. Cílem je mimo jiné vytvořit systém včasného varování před sílícími živelními katastrofami včetně klimatických předpovědí varujících zemědělce před dlouhodobým suchem nebo dešti.
Nepokoje v Číně
V čínském městě Urumči, kde vedle sebe žijí Číňané a Ujgurové, opět propukly demonstrace. Podle BBC tisíce Číňanů žádaly od úřadů zajištění bezpečí poté, co bylo asi pět set lidí napadeno injekčními stříkačkami.
Poslední šance v Afghánistánu
Vrchní velitel spojeneckých jednotek v Afghánistánu generál Stanley A. McChrystal zaslal do Washingtonu hodnotící zprávu o vývoji válečného konfliktu s Tálibánem. Zpráva situaci hodnotí jako vážnou a upozorňuje, že k vítězství je potřeba změna taktiky. Generál podle všeho v nejbližších týdnech požádá prezidenta Obamu o další vojenské posily.
Show v Libyi
Libye bouřlivě oslavovala 40. výročí státního převratu, který vynesl k moci Muammara Kaddáfího. Přehlídek a banketů se zúčastnili arabští a afričtí politici i venezuelský prezident Hugo Chávez, zatímco představitelé západních států pozvání nepřijali. Italský premiér Silvio Berlusconi však Kaddáfího navštívil bezprostředně před zahájením oslav a společně s ním ceremoniálně zahájil výstavbu nové dálnice.
Německá nervozita
Vládní CDU německé kancléřky Angely Merkelové utržila necelý měsíc před spolkovými volbami trojnásobnou porážku v zemských volbách. Na výsledky reagoval odstoupením její spojenec, durynský premiér Dieter Althaus. Znervóznělí straníci začali kritizovat způsob, jakým kancléřka vede svoji kampaň.
Demonstrace Maďarů
Napětí mezi Slovenskem a Maďarskem nepolevuje. V Dunajské Stredě na jihu Slovenska, kde žije maďarská menšina, demonstrovalo na fotbalovém stadionu několik tisíc lidí proti jazykovému zákonu. V Budapešti se neznámý útočník pokusil vytlačit auto slovenského velvyslance z cesty. Desátého září se mají setkat premiéři obou zemí a o spor mezi Slovenskem a Maďarskem se začal zajímat i předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.
Hledání vraha Politkovské pokračuje
Ruský Nejvyšší soud přikázal prokuratuře, aby se vraždou novinářky Anny Politkovské, která psala otevřeně o ruských zločinech v Čečensku, začala zabývat úplně znovu. Podle zástupců rodiny Politkovské se tak rýsuje jistá naděje na vypátrání toho, kdo si vraždu novinářky objednal.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].