S biologem Jaroslavem Flégrem o mexické chřipce a šancích ji úspěšně překonat
Na konci května úřady na českém území evidovaly jediného nakaženého tzv. mexickou chřipkou. V půlce července bylo nakažených jednadvacet a na konci minulého týdne sto šedesát. Úřady zatím nemají dost vakcín a hygienici dodávají, že při nejkritičtějším scénáři by mohly onemocnět tři miliony Čechů. Podle parazitologa Jaroslava Flégra z Přírodovědecké fakulty UK je třeba brát tyto varovné zprávy nadmíru vážně.
Nejsou varování okolo mexické chřipky jen mediální humbuk?
Musím říct, že mám docela strach. Virus mexické chřipky není sám o sobě moc nebezpečný, ale problém je v tom, že se hodně snadno šíří. A v takové situaci hrozí častý výskyt takzvaných superinfekcí.
Co to znamená?
Čím více je nemocných, tím více stoupá pravděpodobnost, že se člověk nakazí v jednu chvíli od několika lidí zároveň. Třeba když zajde do divadla nebo prostě někam, kde je hodně lidí pohromadě. Do těla se mu pak může dostat několik různých kmenů chřipky a to je problém.
A v čem to je horší?
Různé kmeny mezi sebou začnou soutěžit a vyhrávají ty agresivnější. Když je menší počet nemocných, vyhrávají ty kmeny, které si obrazně řečeno svého hostitele šetří a nechávají ho běhat po světě, aby nakazil…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu