Kdyby byla Kalifornie se svým Hollywoodem a Silicon Valley samostatným státem, jezdila by díky svému významu a velikosti na zasedání zemí G 8. Kaliforňané jsou ale nejspíš rádi, že se státní suverenitou zabývat nemusejí. Kdyby totiž byla Kalifornie samostatným státem, stála by dnes před státním bankrotem jako třeba před několika lety Argentina.
Již čtvrtý týden rozdává kalifornská vláda guvernéra
Arnolda Schwarzeneggera
místo peněz papíry. Každý, kdo má co dočinění s vládou, ať je to firma opravující most, daňový poplatník čekající na vrácení daňových přeplatků nebo student závislý na státním stipendiu, má prostě smůlu. Místo peněz dostane do ruky pouze hrst papírů s oficiálním názvem Registrovaná poukázka – ve skutečnosti potvrzení, že jeho vlastníkovi stát dluží peníze, které nemá. Kalifornie, stát s téměř čtyřiceti miliony obyvatel a osmá největší ekonomika světa, je na mizině. V jeho rozpočtu se otevřela díra o velikosti 26 miliard dolarů a každým dnem roste.
Dvacet šest miliard dolarů na první pohled v době, kdy americký federální schodek právě překročil magickou hranici jednoho bilionu, nevypadá nijak neobvykle. Jenže Kalifornie není samostatný stát, možnosti jejích příjmů jsou omezené a na rozdíl od centrální vlády nemůže tisknout vlastní peníze. Zároveň nemůže jako firma vyhlásit bankrot a uchýlit se před věřiteli pod…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu