Jak českou krajinu změní příliv bohatých evropských sedláků
Před dvaceti lety se pan Everdingen ani moc nerozmýšlel. Ve svém rodném Nizozemsku provozoval biofarmu s chovem dobytka a chtěl ji rozšířit. Což byl v hustě osídlené zemi problém. Po pádu železné opony zavětřil šanci a rozjel se do bývalých komunistických zemí na obhlídku. Nakonec se usadil v Česku, kde koupil farmu, o kterou nikdo z místních neměl zájem.
Dnes na pozemcích v obci Žebráky na Tachovsku chová krávy a provozuje populární agroturistiku. „Našli jsme tu prostě pro naše hospodaření skvělé podmínky,“ říká muž, který se za dvacet let hospodaření v tuzemsku naučil obstojně česky. Farma pana Everdingena zkrášluje okolí a místní cizince hospodařícího na české půdě berou za svého.
Půdu částečně vlastní a částečně ji má v pronájmu. „Vlastnictví je ale jistější,“ konstatuje pan Everdingen. „Máte větší jistotu, že když investujete do půdy, tak vám investice zůstanou.“ Ta šance získat úplnou jistotu vlastníka pro pana Everdingena přijde v roce 2011, kdy má padnout přechodný zákaz nakupovat v Česku půdu evropskými občany. A Češi napjatě čekají na to, co tato revoluce do zdejší krajiny přinese.
Cena bude stoupat
Nákupy půdy cizinci nejsou v Evropě žádnou zvláštností. V…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu