Žaloba na prezidenta za vlastizradu může vnést jasno do jeho politiky
Boj o Lisabonskou smlouvu šponuje na maximum. I po úspěšné ratifikaci v Senátu prezident Klaus odmítá dokument podepsat, což vyvolalo senátní protiakci vyhrožující hlavě státu sesazením za velezradu. Obě strany tvrdí, že svým postojem k Lisabonu chtějí zachránit zdejší svobodu a demokracii. Sázky stojí vysoko. Teď jde jen o to zjistit, který je ten správný kůň a jaké jsou jeho šance vyhrát.
Osudová věc
V jednom se zdejší zastánci a odpůrci Lisabonské smlouvy shodnou: dokument a jeho schválení či neschválení považují za „zásadní věc“ pro budoucnost Česka. Přívrženci jsou přesvědčení, že ratifikace „Lisabonu“ ukotvuje zemi pevněji ve společenství demokratických států a odstraňuje zádrhele z fungování EU. To nás prý drží dál od vlivové sféry Ruska, do níž podle fanoušků Lisabonu velmi pravděpodobně sklouzneme v případě neschválení smlouvy. A tento pád, říkají stoupenci, přinese nevyhnutelné důsledky: pod tlakem Kremlu začne Česko přebírat jeho nedemokratické
standardy, politika se propojí s temným byznysem, ovládne ji korupce, justiční rozhodnutí nebudou sloužit právu, ale k prosazení zájmů politické moci, a podobně.
I Václav Klaus a jeho tábor vidí v Lisabonu „osudovou věc“ – ale přesně z opačných důvodů.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu