Ach, ty jsi úžasný
Krátce před koncem dnes už loňského roku se při obvyklém bilancování vážily i dopady převratné události – vstupu do schengenského prostoru. A české vysvědčení pro život bez viditelných státních hranic dopadlo výborně.
Krátce před koncem dnes už loňského roku se při obvyklém bilancování vážily i dopady převratné události – vstupu do schengenského prostoru. A české vysvědčení pro život bez viditelných státních hranic dopadlo výborně. Nejen že se nenaplnily obavy z růstu kriminality a nelegální migrace, rok účasti na experimentu také potvrdil, že Schengen vnáší do společnosti hlubokou, kolosální zkušenost.
Ideální svět
„Já vlastně ani pořádně nevím, co vstup do Schengenu znamená – moc nečtu noviny a nesleduju televizní zpravodajství. Ale volný přejezd přes hranice si užívám ohromně,“ říká Lenka Seyerová v hale svého moderního domku v jihočeské obci Hranice, asi patnáct kilometrů od hranic s Rakouskem. „Jezdím do Rakouska a zpátky skoro každý den už víc než šestnáct let. A teď mám z toho úžasný pocit – najednou tam nikdo nestojí, nikdo po mně nechce doklady. Hranice se posunuly do neznáma. A tak to mám ráda, ani kolem domu nemáme žádný plot. Je to fantastická volnost. Ideální svět.“
Obec Hranice vznikla v roce 1790 a od počátku zde na odvodněném močálu uprostřed lesů žili Češi společně s Němci. A řešili společné problémy – nedostatek práce, bídu, přeli se o to, jakým jazykem se bude vyučovat v místní škole. Po sto padesáti letech přišly zvraty, které život místních lidí naprosto změnily. Nejprve německá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu