Banky, půl roku poté
Náhlý kolaps americké banky Lehman Brothers na podzim loňského roku šokoval finanční svět a během chvíle se zhroutilo impérium investičních bank, těchto vládců Wall Street. Tehdy se zdálo, že takový otřes přinese rychlou revoluci v architektuře světového finančního systému. Jak je to však dnes, jen o pár měsíců později?
Náhlý kolaps americké banky Lehman Brothers na podzim loňského roku šokoval finanční svět a během chvíle se zhroutilo impérium investičních bank, těchto vládců Wall Street. Tehdy se zdálo, že takový otřes přinese rychlou revoluci v architektuře světového finančního systému. Jak je to však dnes, jen o pár měsíců později? Pozornost přitahuje zejména světová krize a finanční sektor se octl na vedlejší koleji – pokud se o něm píše, tak spíše v souvislosti se skandály, jako jsou bonusy za státní peníze pro lidi z managementu finančních institucí.
Trochu historie
Dnešní bankéři nejsou v historii první, kdo způsobil ekonomice problémy. Kolaps hedgeového fondu LTCM v roce 1998 dramaticky rozkýval finanční trhy, kurzová krize jihovýchodní Asie (a také české koruny) nastala jen o rok dříve, finanční a ekonomická krize v Japonsku probíhá od 90. let prakticky dodnes, svou bankovní krizí prošla třeba Skandinávie počátkem 90. let a americká krize malých bank (která vedla k likvidaci 747 z nich) začala ve druhé polovině 80. let.
Příčiny většiny těchto otřesů jsou stále tytéž: špatné ohodnocení rizik ze strany bankéřů, někdy spojené i s nekompetencí, či dokonce hazardem. Další příčinou bývá špatný model regulace části finančního průmyslu, který se státy snaží po každé krizi více či méně úspěšně opravit.
Jenže nastavit dobrou regulaci není tak jednoduché a jako ilustrace…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu