Hříchy emisí
Obama zvýšil vládní výdaje na ochranu životního prostředí, státní správa dostala za úkol zlepšit palivovou účinnost amerických aut, přislíbil zdvojnásobit americkou výrobu obnovitelné energie a naléhal na Kongres, aby schválil to úplně nejzelenější opatření: omezení amerických emisí skleníkových plynů. Dokáže však Obama svou velkolepou ekologickou rétoriku naplnit?
Když Barack Obama loni získal demokratickou nominaci na kandidáta do prezidentských voleb, prohlásil: „V tomto okamžiku se zpomaluje stoupání oceánů a naše planeta se začíná uzdravovat.“ Teď je Obama v úřadu sotva dva měsíce, trápí ho řada dalších závažných problémů, a přesto se horlivě pustil do zápasu s globálním oteplováním (oceány však nadále stoupají). Zvýšil vládní výdaje na ochranu životního prostředí, státní správa dostala za úkol zlepšit palivovou účinnost amerických aut, přislíbil zdvojnásobit americkou výrobu obnovitelné energie a naléhal na Kongres, aby schválil to úplně nejzelenější opatření: omezení amerických emisí skleníkových plynů. Dokáže však Obama svou velkolepou ekologickou rétoriku naplnit?
O jeho nadšení není pochyb. Do vysokých funkcí, včetně ministra pro energetiku a ředitelky Agentury pro životní prostředí (Environmental Protection Agency, EPA), jmenoval vášnivé zastánce omezení emisí. Mnoho ze jmenovaných, například Carol Brownerová mající na starosti koordinaci klimatické politiky a energetiky, patří mezi veterány z Clintonovy vlády, která tehdy odsouhlasila omezení emisí v souladu s Kjótským protokolem, ale nepodařilo se jí v Senátu získat podporu potřebnou k ratifikaci tohoto zákona.
Obamova vláda rozhodla, že zhruba desetina ze 787 miliard dolarů, které chce utratit v rámci tzv. podpůrného balíčku,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu