0:00
0:00
Eseje28. 2. 20097 minut

Evropské chvění

Tato krize vyvolává tlak, který otestuje všechny, včetně Evropy. Dnes se vyjevují všechna slabá místa, která po sobě zanechala Evropská unie v čase, kdy se po roce 1989 politicky i ekonomicky sjednocovala.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Timothy Garton Ash - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt
↓ INZERCE

Timothy Garton Ash

(1955) je britský politolog a historik. Je profesorem evropských studií na Oxfordské univerzitě a badatelem Hooverova institutu na Stanfordově univerzitě. V posledním desetiletí se zabývá zejména transformací Evropy a Evropské unie. V českém překladu vyšly jeho knihy Rok zázraků, Spis, Dějiny přítomnosti a Svobodný svět: Amerika, Evropa a budoucnost Západu.

Tato krize vyvolává tlak, který otestuje všechny, včetně Evropy. Dnes se vyjevují všechna slabá místa, která po sobě zanechala Evropská unie v čase, kdy se po roce 1989 politicky i ekonomicky sjednocovala. Jak jsme to mohli vidět u investičních bank loni na podzim – pokud padne jedna bariéra, další budou brzy padat také.

Začněme eurozónou. Pro ty, kdo jsou uvnitř, bylo euro v této bouři zdrojem stability a síly. Uchazeči o členství, jako třeba Polsko, se modlili, aby již byli tam. Dokonce i v Británii se opět začalo debatovat, zda by nebylo pro zemi lepší mít euro. Ale v tom samém čase vzniká akutní napětí mezi různými členy eurozóny, z nichž někteří uvažují o návratu k původní měně.

Krok kupředu znamená krok k praktické konstrukci silné natolik, aby zvládla tu bouři.Významný japonský analytik odpověděl na otázku, jaké hlavní ponaučení by si vzal z japonské dekády stagnace, takto: potřebujete nejtěsnější možné spojení mezi vaší…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc