Až mobil dovolá
Každá prodejna se spotřebiči musí teď vykonávat takzvaný „zpětný odběr“, což v praxi znamená vzít si nazpátek cokoliv elektrického, co majitel už nechce.
Šedovlasá paní u pokladny platí dvě rychlovarné konvice. „Já mám dvě dcery, víte,“ vysvětluje prodavači trochu omluvně. On však nemá nic proti a milerád prodá. „Klidně deset,“ směje se. Další zákazník ve frontě platí digitální fotoaparát. Další novou napařovací žehličku, ještě lépe napařující. A tak dál. V prodejně Datart se už tvoří předvánoční fronty a jinde to není lepší, protože prodej elektrických přístrojů stoupá před Vánocemi i na dvojnásobek.
Naleštěné dárečky ovšem nečeká kdovíjak dlouhý život. Třeba rychlovarná konvice se mění v Česku v průměru jednou za tři roky, také mobil slouží nanejvýš tři roky, jak odhadují firmy na sběr elektroodpadu.
Přehrávač iPod, který do obchodu s elektropřístroji přináší gymnazistka Jana, vydržel ani ne dva roky. „Dostala jsem ho předloni k Vánocům. A teď přestal fungovat,“ ukazuje věcičku, stejně růžovou jako její punčocháče a na první pohled jako novou. Ale už nehraje. Prodavač, jak mu velí zákonná povinnost, si ho od ní bere a odnáší kamsi do zákulisí.
Každá prodejna se spotřebiči musí teď vykonávat takzvaný „zpětný odběr“, což v praxi znamená vzít si nazpátek cokoliv elektrického, co majitel už nechce. Nemusí si ani nic nového kupovat. Odevzdat lze iPod, mobil, ale třeba i pračku (viz rámeček). Česká republika se zavázala Evropské unii, že letos vybere od…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu