0:00
0:00
Svět25. 10. 200813 minut

Ve zlaté kleci

Volby už jsou jen o ekonomických otázkách a nejde v nich jenom o to, jak dostat z problémů finanční systém. Na veřejnost se znovu a znovu vynořuje otázka, jestli je možné pokračovat dál tak jako dosud.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Diagnóza: osobní bankrot. (C. García) - Autor: Jiří Sobota Autor: Respekt
↓ INZERCE

Studentka Coloradské univerzity Kelsey Colclasureová dnes nemá svůj den. Před chvílí se dozvěděla, že kvůli administrativní chybě spojené s přestupem z jedné školy na druhou přišla o několik stovek dolarů, údajně nevratně. Dívka teď sedí na prosluněném trávníku campusu v Denveru a má slzy na krajíčku. „Vůbec tomu nerozumím, ničemu nerozumím. Nechápu, co se to okolo nás děje. Jsem z toho strašně vynervovaná,“ vyráží ze sebe studentka a za chvíli je jasné, že nemá na mysli jenom ztrátu nějakých pěti set dolarů.

Kelseyina úzkost je mnohem hlubší. Kolem ní právě zuří finanční krize, kterou, jak říká, vůbec nechápe. Za pár týdnů jsou volby, v nichž si má vybrat prezidenta, který nebezpečnou situaci nějak zvládne, jenže Kelsey vůbec neví, co je vlastně potřeba udělat. „Měli by nás nějak vzdělávat, vůbec nechápeme, co se vlastně děje a podle čeho se máme rozhodovat. Mám strašný strach, že se rozhodnu špatně a že to bude mít důsledky pro nás pro všechny na strašně dlouhou dobu.“

Kelsey stojí na počátku své životní dráhy, ale je zdrcená vším, co každý den vidí a slyší. Neví, co má studovat, protože jí ve škole říkají, že její obor – tradiční žurnalistika – nemá budoucnost. Neví tedy, z čeho splatí dluhy, neví, jak to v Americe bude fungovat dál. Vzala si studentskou půjčku, aby pokryla školné, které i na státní univerzitě činí dvacet až třicet tisíc dolarů…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc