THOMAS BERNHARD: OBRYS JEDNOHO ŽIVOTA
Přeložil Marek Nekula, Mladá fronta, 408 stran
Myšlenky na sebevraždu chlapce uzavřeného v internátě ve Schrannengasse, Salzburg v sutinách plných páchnoucích mrtvol po spojeneckém bombardování, země převlečená ze dne na den z nacistické hnědé do katolické černé. Pět autobiografických novel Thomase Bernharda se vrací do poválečného Rakouska a je to chmurné čtení. Klíčová kniha k pochopení dramatikovy tvorby u nás poprvé vyšla před jedenácti lety a tehdy to byla vedle Básní Josefa Topola a Magorova zápisníku hlavní událost literární sezony. Nyní vychází znovu včetně nepřekonatelného doslovu Jaroslava Stříteckého.
JINDŘICH PŘIBÍK
Torst, 120 stran
Třicátý svazek edice FotoTorst věnoval teoretik Pavel Vančát fotografovi Jindřichu Přibíkovi (1944). Plzeňskému rodákovi, v jehož díle, „komplexně strukturovaném a prozatím jen málo prozkoumaném, je skryto tolik komplikovanosti a jinakosti, že bývá často pochopeno buď povrchně, nebo chaoticky“. Z přístupnější části jeho tvorby by mohly být publiku známé například Přibíkovy brilantní černobílé portréty filozofa Jana Patočky, vedoucího fotografovy diplomové práce Hegelův vztah k umění, při procházce po břevnovské pláni.
JAMES WILSON: LUFTWAFFE, PROPAGANDISTICKÉ POHLEDNICE
Přeložil Jaroslav Hrbek, BB/art, 204 stran
Fešní plavovlasí mládenci na ocelových létajících strojích se svastikami na křídlech v pohledu majitele unikátní sbírky válečných agitačních pohlednic. Pozorného českého čtenáře může zaujmout, že jedna z nich byla adresována ctěné rodině Maršálkově v pražské Libni.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].