0:00
0:00
Kultura20. 1. 20085 minut

Intimita v čase teroru

Výstava, která je nyní přístupná v Galerii Rudolfinum, si vzala za cíl prezentovat nejnovější výtvarná díla, jež ukazují aktuální rozpolcenost „Nejistých států amerických“.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Nechtěla by o tom vysílat CNN? (Tisíc hliněných bust Toma Cruise od Mika Boucheta) - Autor: Kateřina Malá Autor: Respekt
↓ INZERCE

Je to vlastně velmi trefné: v tiráži české verze publikace vydané k putovní výstavě Uncertain States of America stojí upozornění, že „závěry a skutečnosti v ní obsažené vyjadřují názory autorů a nemusí nutně odrážet postoje Ministerstva zahraničí USA“. Tedy nemusí, ale mohou. Výstava, která je nyní přístupná v Galerii Rudolfinum, si vzala za cíl prezentovat nejnovější výtvarná díla, jež ukazují aktuální rozpolcenost „Nejistých států amerických“. A jak je vidět, ona nejistota panuje nejen na tamní výtvarné scéně, ale i na pražském velvyslanectví, které vydání katalogu spolufinancovalo.

Spíš únik než útok

Úřednická snaha po získání preventivního alibi se dá pochopit. Vždyť o pár stránek dřív v knize teoretička Bettina Funckeová plamenně tvrdí, že jí jedno dílo připomíná „katastrofu, jakou se Spojené státy chystaly uvalit na irácký lid“. Pod tohle by se aparát Condoleezzy Riceové jistě nepodepsal. Tak jako pod další kritiččinu tezi, že současní umělci usilují o pozornost stejnými prostředky jako teroristé – s tím rozdílem, že teroristům média věnují mnohem více pozornosti.

Expozice Uncertain States of America však není zdaleka tak kontroverzní, jak by mohlo výše napsané naznačovat. Pod provokativním názvem se tu prezentují vlastně velmi civilní díla.Před dvěma lety ji dalo dohromady…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc