Fotky z vany? Ne, díky
Co se týče novinářské etiky, je problém jinde: televize se snažila pana Tlustého nasadit jako tajného agenta, který měl svůj protějšek vyprovokovat k určitému chování. Takový postup může být oprávněný, pokud skutečně jde o odhalení velkého společenského zla.
Hans Leyendecker (59) patří k nejznámějším investigativním novinářům v Německu. V letech 1979 až 1997 pracoval v týdeníku Der Spiegel, kde odhalil tzv. Flickovou aféru (dodnes největší skandál kolem financování politických stran v SRN), skandál kolem pašování plutonia německou tajnou službou a daňové problémy Petra Grafa (otce tenistky Steffi Grafové). Od konce devadesátých let působí v deníku Süddeutsche Zeitung, kde mimo jiné proslul odhalením dárcovského skandálu v CDU pod vedením Helmuta Kohla a investigativními články o korupci ve firmách Volkswagen a Siemens nebo o tajných kontech německých daňových podvodníků v Lichtenštejnsku.
Na začátek velmi obecná otázka: Co postupu kolegů z televizní stanice Nova říkáte?
Takový způsob novinářské práce vyvolává jak právní otázky, tak otázky ohledně novinářské etiky. Z právního pohledu je například problematické, že kdyby se podařilo rozhovor mezi Topolánkem a Tlustým nahrát skrytým diktafonem, bylo by to něco jako nelegální odposlech pana Topolánka. V Německu se takovým postupem hned pohybujete na hranici trestního zákona.
Co se týče novinářské etiky, je problém jinde: televize se snažila pana Tlustého nasadit jako tajného agenta, který měl svůj protějšek vyprovokovat k určitému chování. Takový postup může být oprávněný, pokud skutečně jde o odhalení velkého společenského zla. Dejme tomu, že chcete…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu