Bavorský sen
CSU je výjimečná částečně proto, že Bavorsko je výjimečné. V zářijových zemských volbách (28. 9.) může být nicméně její dominantní postavení ohroženo. V nedávných průzkumech veřejného mínění se její podpora pohybovala kolem oněch symbolicky významných 50 % a někdy klesla i pod ně.
Kdyby Rakušané někdy chtěli vpadnout přes Alpy do Bavorska, museli by se nejprve vypořádat s muži z takzvaných Gebirgsschützen, „horských stráží“. Jsou to pokračovatelé pozdně středověké místní domobrany, jejíž příslušníci v 17. století bojovali proti Švédům ve třicetileté válce. Tyto dávné hrozby jsou nejspíš už minulostí, nicméně členové Gebirgsschützen si stále oblékají tradiční oděv a berou do rukou zbraně, aby společně stříleli, zpívali a modlili se. Udržují tak při životě zvyky, díky nimž je Bavorsko v současnosti nejosobitější z šestnácti německých spolkových zemí.
Dnes mají Gebirgsschützen za úkol chránit bavorskou kulturu, tvrdí Ewald Brückl, kapitán roty horských stráží v asi sedmnáctitisícovém Wolfratshausenu jižně od Mnichova. Není to úkol nijak lehký. Mnichovské firmy podnikající v oblasti high-tech a služeb přitahují migrující pracovníky z celého Německa a ti z nich, kteří si nemohou dovolit vysoké mnichovské ceny, se pak usazují v okolních městečkách, jako je Wolfratshausen. Tato mobilita spolu s lhostejností mladé generace nahlodává kořeny bavorské kultury. Ewald Brückl jen s obtížemi získává pro službu v Gebirgsschützen mladé lidi – stěžuje si, že „povinnost jim nic neříká“.
To dělá starosti nejen nadšencům pro místní historii, ale také Křesťansko-sociální unii (CSU), která v Bavorsku samostatně vládne už 46 let a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu