Dvě tornáda
Byl to další z těch horečnatých týdnů, které by se v nejvyspělejší ekonomice světa teoreticky vůbec neměly stát. Třináctého července stanul americký ministr financí Hank Paulson na schodech svého úřadu jako nějaký ministr financí z transformující se ekonomiky a odhalil nouzový plán na záchranu Fannie Mae a Freddie Mac, dvou hypotečních gigantů.
Byl to další z těch horečnatých týdnů, které by se v nejvyspělejší ekonomice světa teoreticky vůbec neměly stát. Třináctého července stanul americký ministr financí Hank Paulson na schodech svého úřadu jako nějaký ministr financí z transformující se ekonomiky a odhalil nouzový plán na záchranu Fannie Mae a Freddie Mac, dvou hypotečních gigantů, které dluží nebo poskytují záruky na 5,2 bilionu dolarů. O dva dny později Ben Bernanke, předseda Federálního rezervního systému (Fed), vyděsil trhy, když varoval Kongres před mrzkou kombinací inflace a hospodářské nouze.
Z toho pro nás plyne bezprostřední poučení: skoro rok stará finanční krize ještě zdaleka neskončila. Pesimističtí investoři jdou po krku bankám všech typů. V Americe padají ceny domů a akcií, zato náklady na potraviny a energii prudce vzrostly. Je skoro jisté, že spotřebitelé začnou omezovat své výdaje. V posledním čtvrtletí dost možná zažily hospodářský pokles i země eurozóny. Centrální banky po celém světě musejí zvedat úrokové sazby, aby zkrotily inflaci, a dolar vypadá zranitelně. I pokud nebude pokles tak strmý, aby naplnil obavy pesimistů, pravděpodobně potrvá déle, než optimisté doufají.
Společnosti Fannie Mae a Freddie Mac tuto rovnici změnily jen málo. Jejich význam spočívá v tom, co jejich záchrana vypovídá o finančním systému. U Fannie Mae a Freddie Macu – a dokonce i u investičních bank, což…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu