0:00
0:00
Ekonomika4. 7. 20084 minuty

Vodu už nesleduji

Ty zprávy před časem aspoň trochu vystrašily celý svět: chudí na Filipínách a v Bangladéši se začínají bouřit proti vysokým cenám rýže. Experti OSN k tomu dodali varování, že lidí trpících nedostatkem výživy letos výrazně přibude.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Co čekáte, že udělá s cenou rýže drahá ropa? - Autor: Švehla Marek Autor: Respekt
↓ INZERCE

Ty zprávy před časem aspoň trochu vystrašily celý svět: chudí na Filipínách a v Bangladéši se začínají bouřit proti vysokým cenám rýže. Experti OSN k tomu dodali varování, že lidí trpících nedostatkem výživy letos výrazně přibude. A do třetice – světová média začala rozebírat, do jaké míry se na cenách podílejí obchodníci nebo, jak je v poslední době módní říkat, „spekulanti“.

Jedním z terčů téhle kritiky je i vysoký padesátník jménem Vichai Sriprasent. Původem Číňan, obchodník s rýží, je dnes prezidentem thajských exportérů rýže. V polovině června měl pan Sriprasent přednášku v rámci setkání asijských a evropských novinářů v Bangkoku pořádaném singapurskou pobočkou Konrad-Adenauer-Stiftung, kam byl pozvaný i autor tohoto textu. Jak tedy jeden z největších světových obchodníků s rýží krizi s cenami potravin vidí?

Je jich moc

Pan Sriprasent začíná jako rozený vypravěč. Dříve pracoval jako investiční makléř v USA, dokud jej jeho otec nepovolal řídit rodinnou firmu. Nešlo prý neposlechnout, byť manželce, čínské Američance, se nechtělo. V Thajsku ale jeho rodina žije a obchoduje s rýží už třetí generaci. A právě na tom chce pan Sriprasent ukázat, jak se časy pro obchodníky s rýží mění. „Dědu učili sledovat vodu. Říkali mu – když je voda dole, ceny půjdou nahoru. Když je nahoře, porostou i ceny. Otec zase poslouchal rádio.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc