0:00
0:00
4. 7. 20084 minuty

Je později, než si myslíte

Uvážíme-li současné vysoké ceny ropy a skutečnost, že Irák konečně dělá první pokroky na cestě ke stabilitě, je zpráva o možném prudkém zhoršení situace na Blízkém východě tím posledním, co by svět chtěl slyšet. Bohužel není vyloučeno, že to přesto uslyší.

3596-mobr-Economist_Logo-small.gif
Autor: Respekt

Uvážíme-li současné vysoké ceny ropy a skutečnost, že Irák konečně dělá první pokroky na cestě ke stabilitě, je zpráva o možném prudkém zhoršení situace na Blízkém východě tím posledním, co by svět chtěl slyšet. Bohužel není vyloučeno, že to přesto uslyší.

V posledních týdnech se rozpoutaly živé diskuse o možnosti izraelského vojenského útoku na íránská jaderná zařízení. Izrael provedl nad Středozemním mořem okázalá cvičení vojenského letectva za použití techniky dalekého dosahu a jeden bývalý náčelník izraelského generálního štábu se nechal slyšet, že pokud Írán bude pokračovat ve svém jaderném programu, je útok nevyhnutelný.

↓ INZERCE

Toto řinčení zbraněmi může být pouhým blafováním, které má Íránu signalizovat, že by bylo rozumné přestat s obohacováním uranu, jak mu už ostatně nejméně před dvěma lety přikázala Rada bezpečnosti OSN. Ale také nemusí.

Až donedávna obavy z izraelského nebo amerického útoku na Írán slábly. Pravděpodobnost amerického úderu se snížila poté, co americké zpravodajské služby loni v prosinci zveřejnily své nepohodlné zjištění, že Írán přestal s pokusy o vývoj jaderné zbraně v roce 2003. Diplomaté mohli poukazovat na to, že se dosáhlo pokroku – tedy takového pokroku, na jaký diplomaté obvykle poukazují: byla přijata řada rezolucí Rady bezpečnosti, které podpořil nejen Západ, ale i Rusko a Čína a které Íránu přikazují zastavit centrifugy na obohacování uranu. Byly také uvaleny sankce – naposledy před dvěma týdny ze…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc