Impérium lidských práv
Proč poblíž barmského pobřeží kotví s nákladem potravin a dalších nezbytností pro oběti cyklonu Nargis francouzské, britské a americké válečné lodi, ale nikoli lodi čínské či malajsijské?
Ian Buruma
(1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska. Burumovo zatím poslední dílo se jmenuje Smrt Thea van Gogha a hranice tolerance (Penguin Books).
Proč poblíž barmského pobřeží kotví s nákladem potravin a dalších nezbytností pro oběti cyklonu Nargis francouzské, britské a americké válečné lodi, ale nikoli lodi čínské či malajsijské? Proč je Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) tak pomalé a slabé v reakci na přírodní pohromu, která zpustošila území jednoho z jeho vlastních členů?
Jsou tedy Evropané a Američané jednoduše soucitnější než Asijci?
To se vzhledem k historickým dokladům o hrůzném válčení a často brutálním imperialismu Západu nezdá pravděpodobné. Pozoruhodný byl navíc způsob, jímž se Číňané stmelili, aby pomohli obětem zemětřesení v S’-čchuanu, stejně jako spontánní snaha lidí v Barmě pomoci svým spoluobčanům, třebaže armáda dělala jen málo. Buddhismus zdůrazňuje slitování a soucit stejnou měrou jako křesťanství. Lhostejnost k utrpení není vlastní žádné asijské kultuře.
Laskavost podle Asie
Mohou se nicméně vyskytovat kulturní odlišnosti v chápání toho, jak by se měl soucit uplatňovat. Ideál všeobecné rovnosti a práv vděčí za…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu