0:00
0:00
7. 6. 200811 minut

Panika ve vládě

Moc zákonodárná je ve stavu chaosu, moc výkonná je v podezření, že zasahuje do moci soudní – a sám soudní pilíř se viklá minimálně ve své části státních žalobců. Na takto vratkých nohou dlouho nemůže stát žádná demokratická společnost.

Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer Autor: Respekt
↓ INZERCE

Vláda Mirka Topolánka nikdy nepůsobila jako pevný monolit, ale to co se odehrává nyní, hraničí s klinickou smrtí či přesněji předsmrtnými křečemi. Vnitrostranické spory došly tak daleko, že není jisté, jestli má kabinet ve sněmovně ještě většinu. Soudě podle schvalování, respektive neschvalování zákonů, tak nemá. A do toho přišel zásadní verdikt soudu, že do vyšetřování kauzy Čunek zasahovali vysocí představitelé justice a lobbingu. Nepochybně se tak dělo v zájmu Topolánkovy vlády, je tu tedy vážné podezření, že to bylo i na podnět někoho z jejích členů. Přichází tak zásadní otázka, jestli by takový kabinet neměl podat demisi.

Kameňák

Shrňme si uplynulé dny. Poslanec Vlastimil Tlustý vypověděl loajalitu svému předsedovi a premiérovi. Navíc několikrát hlasoval spolu se dvěma kolegy s opozicí. Stejně postupovaly dvě delegátky koaličních zelených s tím, že jedna z nich dokonce oznámila, že možná opustí poslanecký klub své strany. Někteří lidovci prohlásili, že nebudou respektovat pracně dojednaný kompromis koalice o změkčení poplatků ve zdravotnictví. Potvrdilo se tak podezření, že koalici už netvoří strany tři, ale šest, přibyly ty bývalého ministra Tlustého, exministryně Kuchtové a lidoveckého samorosta Hovorky.

A pak je tu již zmiňovaný verdikt Vojtěcha Cepla mladšího, ve kterém bylo přesvědčivě dokázáno, že kauza Jiřího Čunka byla uzavřena nestandardně. Dozvěděli jsme…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc