Anděl z pralesa 1931
Slova, která z Evangelia svatého Matouše přečetla útlá bělovlasá žena dvěma mužům s revolvery v rukou, byla její poslední. Podle svědků oba nájemní pistolníci chvíli přemýšleli a pak spustili palbu. Řádová sestra Dorothy Stangová zemřela tak, jak očekávala.
Blaze těm, kdo hladoví a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni. Slova, která z Evangelia svatého Matouše přečetla útlá bělovlasá žena dvěma mužům s revolvery v rukou, byla její poslední. Podle svědků oba nájemní pistolníci chvíli přemýšleli a pak spustili palbu. Řádová sestra Dorothy Stangová zemřela tak, jak očekávala. Během několika desítek let neúnavného boje za brazilský deštný prales a práva jeho obyvatel si udělala příliš mnoho nepřátel. Pro drobné farmáře lesnatého státu Pará ovšem zůstává hrdinkou a pro světový tisk „mučednicí Amazonie“. A navzdory tomu, že sestra Dorothy zemřela teprve před třemi lety, arcibiskup v jejím rodném Ohiu už mluví o svatořečení.
Žít a nekácet
Katolické misionáře v Jižní Americe si člověk často spojuje s násilným prosazováním křesťanství mezi domorodými indiány. Platí to jen zčásti: z řad duchovních se rekrutovali nejen fanatici, ale také první ochránci indiánů, divočiny a později i chudých farmářů bez ohledu na etnický původ. A právě ve stopách misionářů-aktivistů šla Dorothy Stangová.
Narodila se právě před 77 lety ve městě Dayton v americkém státě Ohio v početné katolické rodině. Duchovní služba ji lákala od dětství, takže hned po střední škole vstoupila do řádu sester Notre Dame de Namur. V duchu poslání řádu – dbát o sociální spravedlnost a pomáhat zejména chudým ženám a dětem na celém…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu