0:00
0:00
Eseje12. 4. 20084 minuty

Tibetští mohykáni

Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Ian Buruma - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt
↓ INZERCE

Ian Buruma

(1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska. Burumovo zatím poslední dílo se jmenuje Smrt Thea van Gogha a hranice tolerance (Penguin Books).

Jsou Tibeťané odsouzeni k osudu amerických indiánů a degradováni na pouhou turistickou atrakci? Tento smutný osud se jeví jako čím dál pravděpodobnější.

Číňanům jde na vrub mnohé, ale osud Tibetu není jen otázkou jejich útlaku. Často se zapomíná, že v polovině 20. století mnozí Tibeťané, obzvláště vzdělaní lidé ve větších městech, prahli po modernizaci své společnosti natolik, že čínské komunisty považovali za spojence proti zbožným mnichům a velkostatkářům. Na počátku 50. let udělaly čínské reformy na samotného dalajlamu takový dojem, že napsal básně velebící předsedu Maa.

Žel, čínští komunisté tibetskou společnost místo reformy nakonec obrátili v trosky. Náboženství bylo rozdrceno, kláštery a chrámy během kulturní revoluce zničeny (často za pomoci tibetských rudých gard). Kočovníci byli přinuceni žít na odporných betonových sídlištích. Tibetské umění se zakonzervovalo do folklorních emblémů oficiálně podporované „menšinové kultury“. A dalajlama byl přinucen prchnout do Indie.

K rozbíjení tradic a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc