0:00
0:00
Rozhovor12. 4. 200815 minut

Je to nejdražší značka na světě

Po násilném potlačení demonstrací v Tibetu ohlašují první vrcholní politici bojkot zahajovacího ceremoniálu olympijských her.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: František Kolář - Autor: Milan Jaroš Autor: Respekt
↓ INZERCE

Po násilném potlačení demonstrací v Tibetu ohlašují první vrcholní politici bojkot zahajovacího ceremoniálu olympijských her. Pochodeň se na cestě do Pekingu vozí v autobusu nebo ji na ulicích chrání bodyguardi, aby ji demonstranti neuhasili. František Kolář, ředitel českého Olympijského studijního a informačního centra však říká, že protestovat proti hrám v Číně je nesmysl. Olympiáda tam být prostě musí. „Je to příliš veliká země, aby ji bylo možné vynechat. Příliš velký trh, aby si ho obchodní svět nechal ujít.“

V únoru jste v anketě pro Respekt řekl, že by čeští sportovci neměli olympijské hry v Číně bojkotovat. To bylo ale ještě před nepokoji v Tibetu. Nezměnil jste názor?

Myslím si pořád to samé. Stále nevidím důvod, proč by právě sportovci měli protestovat proti poměrům v Číně. Jsem s to pochopit, že Tibet to ze svého pohledu využít musí, ale olympijské hry jsou k něčemu jinému, než aby se bojkotovaly. Jejich působení má daleko větší vliv než jejich odmítnutí, které bylo v minulosti vždycky kontraproduktivní.

Kdy a v čem bylo kontraproduktivní?

Bojkot jsme použili jen jednou v roce 1984 při hrách v Los Angeles a dodnes jsou z toho sportovci vytočení. Měly to být naše nejúspěšnější hry. Po úspěchu na zimních olympijských hrách v Sarajevu existoval plán na devatenáct medailí. A ten plán byl reálný,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc