0:00
0:00
K věci5. 4. 20085 minut

Je toho teď na nás hodně

Rozhovor s Janem Hamáčkem.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Pro nás to uklidnění není. - Autor: Archiv Autor: Respekt
↓ INZERCE

Sdílíte náš dojem, že tak prudké hádky o zahraniční politiku jsme tady dřív nevídali?

Vnímám to stejně. Těch důvodů může být několik. Zahraniční politika se dostala do popředí médií, veřejnosti i politiků, protože se nakumulovalo několik událostí, které mají přesah do politiky domácí. Druhý důvod je ten, že vláda nedostatečně konzultuje tak zásadní věci s opozicí, a té pak nezbývá, než se je snažit otvírat v parlamentu, a vláda se tomu úspěšně brání. Debata se nevede jen v parlamentu, ale i přes média, a napětí pak eskaluje.

Co s vámi vláda nekonzultuje?

Mohu vyjmenovat všechny problematické oblasti. U radaru vláda poté, co zahájila vyjednávání, s námi tuto věc odmítla konzultovat. Jediné signály, které jsme dostávali, byly, že radar tu bude stát, ať chceme či nechceme. Vyjednávají věc jako mezinárodní smlouvu, která je v kompetenci vlády, takže neinformují sněmovnu. Já dodnes netuším, co je v těch smlouvách. Otázky jim klademe, ale odmítají na ně odpovídat.

Když jste ale byli u moci, ODS si stěžovala na to samé. Tedy že jste s opozicí nekonzultovali třeba svou evropskou politiku.

V té době jsem v parlamentu nebyl. Ale jak si vzpomínám, věci vyjednávané v rámci Unie byly s parlamentem pravidelně konzultovány.

V jednom případě dokonce hrozí, že spory o zahraniční politiku zasáhnou i do tak klíčového…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc