0:00
0:00
Eseje8. 3. 20084 minuty

Svoboda a hudba

Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Ian Buruma - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt
↓ INZERCE

Ian Buruma

(1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska. Burumovo zatím poslední dílo se jmenuje Smrt Thea van Gogha a hranice tolerance (Penguin Books).

Severní Korea představuje možná poslední živoucí příklad ryzího totalitarismu. Je takové místo správným působištěm pro západní orchestr? Lze si představit, jak Newyorská filharmonie, která nedávno hrála v Pchjongjangu, baví Stalina či Hitlera?

Totalitní systémy mají jednu věc společnou: drcením všech forem politického projevu s výjimkou pochlebování režimu činí ze všeho politikum. V Severní Koreji neexistuje nepolitický sport ani kultura. Není tedy pochyb, že pozvání pro Newyorskou filharmonii mělo pozvednout mizernou prestiž režimu vedeného Kim Čong-ilem.

Víme, do čeho jdeme

Rozhovory s členy orchestru odhalily, že jsou si toho vědomi. Jedna houslistka prohlásila, že „spousta z nás … se neztotožňuje se stranickou linií, podle níž hudba přesahuje politiku“. Umělkyně si byla „jistá, že toho Pchjongjang využije“. Dirigent Lorin Maazel, který zvolil program složený z děl Wagnera, Dvořáka, Gershwina a Bernsteina, byl méně cynický. Koncert prý „nabere vlastní dynamiku“ a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc