Nemocnice na kraji republiky
Spolková země Dolní Rakousy a Jihočeský kraj se totiž začínají dohadovat na tom, že nemocnice v obou krajích budou přijímat pacienty podle nového klíče. Místo země původu bude hrát hlavní roli pacientova volba a otázka, kam to mají nejblíže.
Ten obraz plný krve si bude Michala pamatovat celý život. Tehdy v květnu 2004 jí zbývalo pár týdnů do porodu, byl večer, už téměř spala, když najednou cítila, jak z ní proudí krev. Tekla z placenty, kterou dítě v jejím břiše tak nutně potřebovalo. „Šlo skutečně o život,“ vzpomíná dnes šestatřicetiletá žena ve své kuchyni v Českých Velenicích. Dopadlo to dobře, ale bylo to docela drama. Místo aby ji záchranka obratem postrčila do nejbližší nemocnice vzdálené pár stovek metrů, musela čekat dlouhých dvacet minut, než dorazila sanitka, která ji potom převezla do špitálu v Českých Budějovicích. Ta zmíněná nemocnice, kam by se Michala dostala během několika minut, se totiž nachází v rakouském Gmündu – a je pro české pacienty přístupná jenom výjimečně. Po dlouhých letech se to snad konečně změní. Spolková země Dolní Rakousy a Jihočeský kraj se totiž začínají dohadovat na tom, že nemocnice v obou krajích budou přijímat pacienty podle nového klíče. Místo země původu bude hrát hlavní roli pacientova volba a otázka, kam to mají nejblíže.
Vezeme drogy
„Před vstupem České republiky do Schengenu nesměla naše sanitka vůbec přejet hranici,“ popisuje stav Karl Binder, ekonomický ředitel nemocnice v Gmündu. „Ani dnes ještě nevíme, jestli naše vozidlo může v Čechách zapnout maják nebo jestli léky, které veze, nejsou v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu