0:00
0:00
Kultura1. 3. 20083 minuty

Divoši proti Vídni

Mezi antropology a etnografy způsobila kniha Sex a represe v divošské společnosti proslulého antropologa polského původu Bronislawa Malinowského (1884–1942) spolu s jeho dalšími pracemi skutečnou revoluci.

Jan Balon
Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Obálka knihy - Autor: Archiv Autor: Respekt
↓ INZERCE

Dnes zcela jistě nevyvolá takový rozruch jako v době svého prvního vydání, tedy v druhé polovině dvacátých let. Fakt, že si někdo dovolil porovnávat civilizované Evropany s „divochy“, byl tehdy šokem sám o sobě. Ale i mezi antropology a etnografy způsobila kniha Sex a represe v divošské společnosti proslulého antropologa polského původu Bronislawa Malinowského (1884–1942) spolu s jeho dalšími pracemi skutečnou revoluci. Je v ní totiž systematicky rozvíjen přístup, který se potom na dlouho stal modelovým příkladem takzvaného zúčastněného pozorování. Tedy pozorování, jež nezůstává u pouhého zaznamenávání a popisu zkoumaných jevů, nýbrž směřuje k originálnímu výkladu různých podob lidské kultury.

Báchorky pro zbytnělá ega

Sex a represe je druhým dílem z trilogie věnované kultuře „divochů“ žijících na Trobriandských ostrovech. Malinowski mezi nimi několik roků žil, naučil se domorodou řeč, analyzoval mýty, sny i tradovaná vyprávění. Výsledkem byla nová teorie založená na tezi, podle níž kultura vzniká teprve na základě organizovaného rodinného života.

První požadavek umožňující zrod kultury je podle Malinowského potlačení incestního pokušení. Aby mohl antropolog tuto teorii pevně založit a využít pro ni svých empirických zkoumání, byl nucen nejdřív se vyrovnat s – ve své době nesmírně vlivnou – Freudovou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc