0:00
0:00
Kultura6. 10. 20074 minuty

Střet civilizací 2.0

Téma srážky kultur ve světovém filmu rezonuje už téměř dvacet let.

Astronaut
Fotografie: Je to moje dcera, ale je jiná. Teď jde o to se s tím vyrovnat. (Protagonisté vítězného snímku) - Autor: Donostia - San Sebastian IFF Autor: Respekt

Téma srážky kultur ve světovém filmu rezonuje už téměř dvacet let. Aktuální vítězství amerického filmu Tisíc let dobrých modliteb (A Thousand Years of Good Prayers) na respektovaném mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastiánu ale ukazuje, že stále je na něm co objevovat.

↓ INZERCE

I love America

Srážka kultur (culture clash) se celkem příznačně dostala do povědomí filmového diváka v roce 1989, kdy praskala železná opona. Na MFF v Berlíně se o tomto tématu tehdy hojně diskutovalo a v programu se objevilo hned několik filmů, které se až obsedantně vyžívaly ve zkoumání specifičností různých národních mentalit a obyčejů. Na festivalu v Benátkách se stal v témže roce jedním z nejoblíbenějších filmů dánský Christian o dvacetiletém mladíkovi, který v touze po dobrodružství projde Evropou a dorazí až do Maroka. A gruzínsko-francouzský režisér Otar Ioseliani dostal v Benátkách velkou cenu poroty za film A bylo světlo o proměnách domorodé Afriky.

Téměř dvacet let poté je však srážka kultur někde úplně jinde. Letošní vítězný snímek ze San Sebestiánu, jehož autorem je hongkongská legenda americké nezávislé kinematografie Wayne Wang (u nás známe např. jeho film Smoke), neukazuje cizí kulturu jako něco zvláštního, jako kuriozitu nebo ztrácející se relikt minulosti. Pojem „cizí kultura“ je dnes jen fikce, kterou se zabývají snad jen etnografické filmy. Ve Wangově pojetí jde o…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc