0:00
0:00
Na pozvání15. 9. 20073 minuty

Nechte to na odbornících

Jan Hartl (1951) vystudoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK.

Astronaut
Fotografie: Jan Hartl Autor: Respekt

Jan Hartl

(1951) vystudoval sociologii, politologii a filmovou vědu na UK. V letech 1975–1989 působil v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Na jaře 1990 spoluzaložil Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu, kde je dodnes ředitelem.

↓ INZERCE

Vzpomněl jsem si na situaci ještě z dob minulého režimu, kdy se mi, nechápajícímu, snažili vysvětlit, jaký je rozdíl mezi mými objektivními a subjektivními zájmy. Totiž to, že svůj objektivní zájem si ani nemusím uvědomovat, a dokonce subjektivně si mohu myslet něco opačného. Je to situace, kdy mne někdo může činit šťastným i bez mého vědomí a třeba proti mé vůli.

Pokud jsem dobře rozuměl v minulých týdnech našim politikům, uspořádání věcí veřejných rozumět nemusím, od toho jsou tu odborníci a ti to zařídí za mne. Lidé by měli chápat, že společnost se řídí tak složitými pravidly, že by to obyčejný člověk stejně nepochopil, i kdyby mu to někdo vysvětloval horem spodem. Navíc snaha všechno důkladně vysvětlovat může hraničit s podlézavým populismem, kdy se politika dostává do područí těkavých nálad veřejnosti. A je jedno, jestli to jsou daně, důchody nebo třeba americký radar a naše vnější bezpečnost.

Jednoduchost pravidel

Nic proti odborníkům. Ti nám mohou přesně spočítat, jak se v budoucnu negativně změní podíl důchodců a ekonomicky aktivního obyvatelstva,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc