Triky s tarify elektřiny
Českým internetem se šíří dopis s informací, že firma ČEZ vymyslela trik na své zákazníky – od nového roku je totiž převedla do nově zřízeného vyššího tarifu, kde platí ročně o 120 korun navíc, aniž by z toho cokoli měli. Zmatených zákazníků, dožadujících se vysvětlení, podle ohlasů na webu přibývá. O co tedy jde? Od prvního ledna největší český výrobce a distributor elektřiny rozdělil stávající „univerzální tarif“ na tři – Basic, Comfort a Exclusiv. Prvního ledna přitom ČEZ všech tři a půl milionu odběratelů zařadil do prostředního, dražšího oddílu „Comfort“. Problém ale je, že od loňského jediného tarifu se Comfort nijak neliší, stojí však zhruba o deset korun měsíčně více – na poplatku za jistič. Ročně si tak firma přijde řádově na stamiliony. Kdo ovšem chce převést z Comfortu na Basic, dozví se v call centru, že za to bude potrestán vysokými poplatky za služby: třeba za hovor s pobočkou, kde se řeší konkrétní problémy zákazníků, připlatí „basic klient“ k místnímu hovornému 40 korun.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž vysvětluje změnu tím, že ceny zákaznických služeb se stejně jako v minulosti odvíjejí od cen samotné elektřiny. A letos podražila. Bylo to sice jen o osm procent a původní zákaznický paušál se zdražil o pětadvacet, podle Kříže se to dá však snadno vysvětlit. „Pevné paušály fungují teprve druhým rokem a jejich cena se zkrátka zpřesnila.“
Podle ČEZ přešlo do lacinějšího tarifu zatím asi jen deset tisíc z celkového počtu skoro tří a půl milionu zákazníků, po e-mailu však jejich počet roste každým dnem.
Paroubek píše Klausovi
S blížícím se odjezdem prezidenta Václava Klause do New Yorku, kde má v předvečer Valného shromáždění OSN pronést „velmi razantní“ projev na téma globální ho oteplování, se na Hradě hromadí pošta. Po ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi hlavě státu napsal i šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Minulý čtvrtek ho v otevřeném dopise vyzval, aby sladil své „klimatické“ postoje s vládou. „Nemáte žádný mandát prezentovat na (zasedání) své subjektivní názory na danou problematiku. Nejedná se o žádné odborné diskusní fórum, ale právě o zasedání s politickým a státnickým významem, kde budou vaše názory prezentovány jako názory hlavy státu a chtě nechtě vnímány jako oficiální pozice ČR k této problematice,“ píše předseda ČSSD. Hrad naopak tvrdí, že Klausovo vystoupení na konferenci není oficiální akcí hlavy státu, proto tam může říkat své osobní názory.
Podle všeho má pravdu Paroubek – OSN setkání sice ohlašuje jako „neformální“, ale zároveň generální tajemník Pan Ki-mun doufá, že „světoví lídři vyšlou silný politický signál“ (kdo všechno se schůzky zúčastní, ještě není známo) před prosincovou konferencí OSN o změnách klimatu na Bali, kde OSN rozhodne, zda a jaká opatření případně ke globálnímu oteplování přijme, a že schůzka „usnadní výměnu názorů mezi vládami“.
Vondruškova vina
Všichni pro, nikdo proti. Tak dopadlo hlasování poslanců mandátového a imunitního výboru o vydání jejich kolegy Josefa Vondrušky (KSČM) do rukou policie. Ta jej viní, že coby bachař minkovické věznice (druhého nejtvrdšího kriminálu totalitního Československa) surově bil a ponižoval vězně, kteří se často rekrutovali z politických odpůrců režimu. „Kdo se k němu přiblížil víc než na déku jeho ruky, toho zbil. Mě zmlátil několikrát. Vždy na samotce. Než začal, natáhnul si kožené rukavice, aby se neušpinil od krve,“ zavzpomínal nedávno v Respektu na Vondrušku politický vězeň Jiří Volf, který v Minkovicích strávil dva a půl roku za šíření doma zhotovených letáků s povzbuzujícími radami, ať se lidé nebojí postavit komunistickému režimu. O vydání Vondrušky bude ještě na konci září rozhodovat všech dvě stě poslanců, ale je pravděpodobné, že většina vysloví souhlas.
Policie zasáhla proti dalšímu pirátovi
V boji proti počítačovému pirátství v Česku přituhuje. Minulý týden zatkla policie muže, který měl nelegálně rozšiřovat po internetu kopii filmu syna a otce Svěrákových Vratné lahve. Pětatřicetiletému muži teď hrozí až pět let vězení. Je přitom pikantní, že se podle policie jedná o kopii DVD, které Jan Svěrák poslal na ministerstvo kultury. Disk byl vybaven upozorněním, že se nesmí kopírovat.
Nedávno policie stejným způsobem zasáhla proti muži, který si v kině natočil nový film Simpsonovi a pak jej prostřednictvím internetu prodával.
Filharmonie bez šéfa
Hned na začátku koncertní sezony přišla Česká filharmonie o šéfdirigenta – a může za to recenzent Lidových novin Jindřich Bálek. Citlivý šéf filharmoniků Zdeněk Mácal (71) neunesl jeho kritiku na koncert Pocta české hudbě, kterým filharmonie zahájila před týdnem a půl sezonu. „Některá díla se buď musí nastudovat výrazně lépe, anebo se raději nemají dávat vůbec,“ komentoval recenzent Mácalovo provedení symfonické básně Zrání od Josefa Suka. Uražený dirigent poté okamžitě rezignoval. Jako první se to od něj dozvěděli hráči uprostřed zájezdu orchestru v Rakousku. Filharmonii však Mácal neopouští zcela. Rezignací se zbavil jenom organizačních povinností, dirigovat však bude až do srpna 2008, kdy mu končí smlouva. Nástupce zatím filharmonie marně hledá.
Češi utrácejí
Češi rekordně utrácejí, oznámil Český statistický úřad ve své poslední zprávě. Nejvíc rostou účty za elektroniku, stavebniny a další zboží pro domácnost. Naopak méně peněz domácností jde na potraviny. Tržby v obchodech vzrostly podle ekonomů proti loňskému roku o desetinu. Spolu s tržbami ale roste i tlak na zvyšování cen, Česká národní banka proto zvažuje zvýšení úrokových sazeb, aby se předešlo inflaci. V té Česko zaostává za evropským průměrem zhruba o půl procentního bodu. V Česku statistici hlásí inflaci 2,5 procenta, průměr Evropské unie klesl těsně pod dvě procenta. V eurozóně je inflace ještě nižší, konkrétně 1,7 %.
Bomby pro Západ
Sovětská armáda měla na českém území jaderné zbraně. Tato informace nachází oporu v nové studii historika Petra Luňáka Plánování nemyslitelného. V ní jsou kromě rozhovorů s československými generály publikovány části operačních plánů československé armády z padesátých až sedmdesátých let a také tajná dohoda o rozmístění sovětských jaderných zbraní v Československu, která byla podepsána na konci roku 1965. Sklad sovětských jaderných hlavic se pravděpodobně nacházel v podzemním betonovém komplexu mezi brdskými obcemi Borovno a Míšov. V případě válečného konfliktu se Západem měly být hlavice nasazeny na rakety, o jejich přítomnosti se na rozdíl od hlavic oficiálně vědělo.
BSE je zpátky
V zemědělském družstvu, kterému veterináři a hasiči v létě vybili sto tisíc slepic kvůli ptačí chřipce, byla minulý týden objevena nemoc šílených krav. Letos první případ BSE v Česku byl zjištěn u jedenáctileté krávy patřící farmě v Zálší na Orlickoústecku. Od roku 2001, kdy se nemoc v Česku projevila poprvé, je to už dvacátý sedmý případ choroby, která byla poprvé odhalena v Británii u dobytka krmeného masokostní moučkou. Předloni tu onemocnělo osm krav, před rokem tři.
Předseda družstva ze Zálší František Bartoš prohlásil, že poražená kráva byla „špičkovým kusem“, který jezdil na výstavy, a to, jak se nakazila, si nedokáže vysvětlit. Stejně jako u ptačí chřipky, kvůli níž musely být na farmě před třemi měsíci zlikvidovány dva zdravé chovy drůbeže.
Šachy v Kremlu
Prezident Vladimir Putin neočekávaně přijal rezignaci svého předsedy vlády, nevýrazného Michaila Fradkova. Na jeho místo obratem jmenoval téměř neznámého Viktora Zubkova.
Změna je zcela jistě součástí příprav na předání moci před prezidentskými volbami v březnu příštího roku, ve kterých podle dosavadní ústavy Vladimir Putin již nesmí kandidovat.
Jméno Viktora Zubkova však zaskočilo i opravdu zasvěcené znalce Kremlu a nad celou dosud ne úplně pochopenou mocenskou partií se minulý týden vznášela mlha spekulací. Až dosud byli za hlavní soupeře o Putinovo následnictví považováni dva dosavadní místopředsedové vlády Sergej Ivanov a Dmitrij Medveděv.
Velká marocká absence
Celkem 33 politických stran, dvě koaliční uskupení a desítky nezávislých kandidátů se minulý týden ucházeli o křesla v marockém parlamentu.
Ve volbách navzdory očekávání zvítězila vládní konzervativní Strana nezávislosti (Istiklál), nečekaným poraženým se naopak stala umírněná islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje (PJD). Volby poznamenala velmi nízká účast voličů, k urnám se jich dostavilo pouze 37 %. Na volby dohlížela i stovka zahraničních pozorovatelů.
Parlament nehraje v Maroku významnou roli, většina rozhodnutí stále spadá do pravomoci krále Mohameda VI. a jeho poradců.
Konzervativní překvapení
Britská Konzervativní strana, dědička Margaret Thatcherové, zveřejnila ve čtvrtek obsažný program své politiky životního prostředí a kvality života, kteří dokonce i komentátoři levicových médií označují za radikální. Oficiální program konstatuje nutnost radikální změny chování konzumní společnosti, jež ve své současné podobě není dlouhodobě udržitelná. Britští konzervativci hovoří ve své pětisetstránkové studii o potřebě oddělit ekonomický růst od množství spotřebovaných zdrojů a přestat ztotožňovat životní úroveň s výdělkem, vlastnictvím a konzumací. Prostředkem k dosažení tohoto cíle mají být mimo jiné další ekologické daně včetně vyššího zdanění letecké a automobilové dopravy nebo řízená podpora úspor energie.
Nemocný Abe rezignoval
V Japonsku rezignoval nejmladší premiér od doby druhé světové války, Šinzó Abe. Jeho Liberálně-demokratická strana prohrála letos v červenci díky korupčním skandálům volby do horní komory parlamentu a Abe čelil tvrdé kritice svých reforem. Přesto ve funkci tvrdošíjně zůstával. Minulý týden však prohlásil, že nezvládá situaci kolem plánovaného hlasování o setrvání japonských námořních sil v Afghánistánu a že není schopen sjednotit své příznivce. Den po rezignaci byl hospitalizován. Podle jeho osobního lékaře zhubl o pět kilogramů a je vážně nemocný již měsíc.
RESPEKT
Na to, že hazard v Čechách představuje nekontrolovanou pračku špinavých peněz, upozorňuje senátor Josef Novotný (SNK-ED) už dlouho. Coby starosta Bystřice nad Pernštejnem zakázal ve městě hrací automaty, prosadit regulaci kasin novým zákonem se mu ale v Senátu nepodařilo. Teď si spravil chuť: vypátral, že se v Aši chystá velký nepovolený turnaj v pokeru, zalarmoval ministerstvo financí a gamblerský dýchánek byl zakázán.
DESPEKT
Buď budete poslouchat, nebo jděte jinam – tuhle větu slyšela od lékařů paní Ambrozová, která přijela porodit do vyškovské nemocnice. Lékaři po ní chtěli podepsat dokument, jímž měla dopředu souhlasit se zákrokem, „který jí byl navržen a o kterém byla informována“. Když namítala, že ji nikdo o ničem neinformoval, dali jí zdravotníci ultimátum: buď podpis, anebo sbohem. Rodící matka se naštěstí stihla přesunout do brněnské nemocnice.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].