0:00
0:00
Kultura12. 8. 20074 minuty

Dvacet let bojů za svobodnou hudbu

„Původní myšlenkou bylo uspořádat jedno z dalších nezávislých setkání mladých lidí, nikoliv však někde ve stodolách, jak bývalo zvykem, ale pěkně rovnou open air festival na soukromé louce.“

Astronaut
Fotografie: Je jedno, zda venku prší... - Autor: Tomki Němec Autor: Respekt

„Původní myšlenkou bylo uspořádat jedno z dalších nezávislých setkání mladých lidí, nikoliv však někde ve stodolách, jak bývalo zvykem, ale pěkně rovnou open air festival na soukromé louce.“ Tak po dvaceti letech vzpomíná pořadatel Martin Věchet na akci, ze které se zrodil nejstarší a dost možná i nejkultovnější rockový festival v zemi.

↓ INZERCE

Psal se začátek září roku 1987. Bylo po prázdninách a děti zamířily zpět do škol, aby se dozvěděly, jaké zářné zítřky je čekají. První víkend měsíce chtěl Martin Věchet se svým disidentským souputníkem Františkem „Čuňasem“ Stárkem na svém soukromém pozemku ve Volanově zorganizovat festival zakázané kultury. Vystoupit měli skupiny a interpreti spojení s kulturním undergroundem: MCH Band, Oscar band a další. Sovětské impérium se už pomalu rozpadalo a dnes Věchet přiznává, že jednou z jeho motivací bylo i vyzkoušet, co vše režim v době perestrojky vydrží: „Osobně jsem ale předpokládal, že to dopadne obdobně, jak bylo v té době zvykem. Totiž, že na to vlítnou estébáci a jako divokého mezka nás budou krotit s obušky v ruce.“

Nemýlil se. Festival StB záhy rozprášila, jeho hlavní organizátory odvezla k výslechům a pozemek postříkala močůvkou, aby se na něj snad někdo nechtěl vrátit. Aparatura byla konspirativně dopravena na Hrádeček k Václavu Havlovi. Kdo mohl tušit, že se za další dva roky režim nesvobody a útlaku zboří jako…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc