Atentát v říši vlků
Průběh událostí zdánlivě nezavdává důvod k pochybnostem, přesto byla smrt nejmocnějšího nacisty v protektorátu desítky let opředena legendami.
Dne 27. května 1942 jel zastupující říšský protektor a generál policie Reinhard Heydrich jako obvykle do svého úřadu. V libeňské zatáčce na něj však čekali parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Gabčík skočil autu do cesty a chtěl střílet, jeho samopal ovšem selhal. Vzápětí hodil opodál stojící Kubiš k Heydrichovu otevřenému vozu granát. Výbuch vážně poničil automobil a Heydrichovi způsobil zranění, jimž zastupující protektor o několik dní později, 4. června, podlehl.
Naznačený průběh událostí zdánlivě nezavdává důvod k pochybnostem, přesto byla smrt nejmocnějšího nacisty v protektorátu desítky let opředena legendami. Heydrich prý mohl zranění přežít, zemřel však vinou německých lékařů nemocnice Na Bulovce. Ti měli jednat na rozkaz říšského vůdce SS Heinricha Himmlera a šéfa německé rozvědky abwehr admirála Wilhelma Canarise, kteří se chtěli zbavit významného konkurenta v boji o moc.
Dnes je pravda již známa. Než ji však připomeneme, přibližme mocenské pnutí, které atentátu předcházelo. Skutečně totiž existovalo hned několik vůdčích nacistických prominentů, kterým atentát přišel velice vhod. Jejich vzájemná nevraživost a intriky, rozdmýchávané a podporované přímo Hitlerem, nabízejí zajímavý vhled do fungování mocenské mašinerie takzvané třetí říše, systému, kde docházelo k prolínání stranických, vojenských a policejních funkcí.
Ztratil jsem přítele
Pro většinu Čechů…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu