0:00
0:00
6. 5. 20077 minut

Příběh neškodného hejska

Nejvyšší soud definitivně ukončil stíhání komunistického špiona Pavla Minaříka. Osvobozující verdikt jen podtrhl důležitost Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož vznik schválila Poslanecká sněmovna vzápětí po rozsudku.

Ústav pro studium totalitních režimů: Račte podkasat sukně, dámy, teď jedeme peklem

Nejvyšší soud definitivně ukončil stíhání komunistického špiona Pavla Minaříka za jeho více než třicet let staré teroristické plány bombového útoku proti Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově. Osvobozující verdikt jen podtrhl důležitost Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož vznik schválila Poslanecká sněmovna vzápětí po rozsudku. Dokumenty, které bude mít ústav k dispozici, už špiona do vězení nedostanou, ale mohou nám zachránit paměť. Díky ústavu by v ní Minařík nemusel uvíznout jako nevinný hrdina staré nesrozumitelné operety. Naopak bychom jeho případ konečně mohli nahlédnout jako dodnes aktuální obraz doby, kterou jsme žili a která je mnoha nitkami spjata i s naší současností.

↓ INZERCE

Banální zlo

Pro svůj ambiciózní cíl – studovat a rozkrývat totalitní minulost – dostane ústav do ruky silný nástroj: kompletní archivy všech složek StB včetně utajených spisů, které až dodnes vlastnily současné tajné služby. Obraz, který se v archivech skrývá, není možná kompletní pamětí – byly miliony lidí, o které se StB nijak nezajímala. Ale z archivu bude – alespoň podle toho, co vypovídají už známé dokumenty – možné vyčíst statisíce důkazů o naší odvaze, zbabělosti, o obětech i jejich katech. Měl by nám připomenout, co už pomalu zapomínáme, jaké to bylo žít v systému, kde napsat na záchodě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc