Nezapomeňme na pančhenlamu
Ve své době nejmladší politický vězeň na světě, 11. tibetský pančhenlama Gendün Čhökji Ňima, se dožil dospělosti. Problém je v tom, že nikdo neví, kde druhá nejvýše postavená osobnost tibetského buddhismu je.
Ve své době nejmladší politický vězeň na světě, 11. tibetský pančhenlama Gendün Čhökji Ňima, se dožil dospělosti. Problém je v tom, že nikdo neví, kde druhá nejvýše postavená osobnost tibetského buddhismu je. Kromě čínských úřadů, které ho na tajném místě spolu s jeho rodiči drží už dvanáct let.
Za 11. vtělení pančhenlamů ho 14. května 1995 uznal dalajlama ze svého indického exilu. Jenže pouhé tři dny nato unesli šestiletého chlapce z tibetského Žikace Číňané. Neznámo kam. Klášter Tašilhünpo, tradiční sídlo pančhenlamy, přitom za jakoukoli informaci o jeho pobytu vypsal odměnu ve výši 32 tisíc dolarů.
Peking pak v rámci nové taktiky vybral vlastního pančhenlamu, Gjalcchän Norbua, syna dvou stranických funkcionářů. Ten se v poslední době ukazuje na veřejnosti naopak čím dál častěji. Poprvé vystoupil přesně před rokem na Světovém buddhistickém fóru v Chang-čou, vůbec prvním, které se v nejlidnatější zemi světa konalo od vzniku Čínské lidové republiky.
Už předtím ale prostřednictvím vládní agentury Sin-chua prohlásil, že věřící v Číně si plně užívají náboženských svobod. Naposledy pak minulý týden navštívil vesmírné výzkumné středisko v Pekingu, kde se setkal i s prvním čínským kosmonautem Jang Li-wejem. Prý ho vždy zajímaly věda a výzkum, nemluvě o studiu vesmíru.
Sami Tibeťané ho ale nepřijali, i když ho čínská média vždy označují jako „nejvyššího představitele…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu