„Žijeme stále lépe a radostněji,“ oznamoval Respekt v 18. čísle před deseti lety ve své hlavní reportáži. Upozorňoval přitom na fakt, že Češi utratili v předchozím roce za zboží z dovozu o dvě stě miliard víc než rok předtím. Spotřební chování českých zákazníků ukazovalo, že se ještě nenabažili dříve nedostupných materiálních požitků.
Trendem v uvažování střední třídy na Západě byl ale již před dekádou zájem o hodnoty tzv. „nového luxusu“, které se nedají koupit – volný čas, bezpečí nebo dobré životní prostředí. Respekt hodnotil českou ochotu přiklonit se k nekonzumnímu smýšlení skepticky: „Čas je u nás dosud velmi laciné zboží, jak dokazuje jeho rezignované ,zabíjení‘ ve frontách na úřadech nebo v předstírané práci. Navíc ve chvíli, kdy je největší státní investicí elektrárna s ruským atomovým reaktorem (jejíž stavbu navíc většina občanů schvaluje), nemůže být řeč o tom, že vidíme velkou hodnotu v bezpečí. Zaplatit za životní prostředí snížením životní úrovně by podle posledních průzkumů chtěl jen každý pátý občan republiky.“
V souvislosti s čekáním na výsledek druhého kola prezidentského klání ve Francii neškodí připomenout, že před deseti lety Jacques Chirac nečekaně vyhlásil předčasné parlamentní volby. Respekt to glosoval jako „riskantní krok“ vedený přesvědčením, že je výhodnější podstoupit nejistý výsledek dnes než spět k…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu