Najít terč je snadné
V lepším případě to začíná výstrahou: kulka v obálce na prahu domu znamená noc na vystěhování, říká šíitská rodina z Latifíje pod Bagdádem.
V lepším případě to začíná výstrahou: kulka v obálce na prahu domu znamená noc na vystěhování, říká šíitská rodina z Latifíje pod Bagdádem. Někdy vybuchne mešita, a to je signál pro všechny, kdo do ní chodí: zítra vybuchnou vaše domy. Celá část vesnice se pak odstěhuje k příbuzným. Tak vypadá tichá stránka občanské války, kde dnes být šíitou nebo sunnitou na nesprávném místě je důvod ke strachu o život.
Když sunnité ze sousední Jusufíje neuposlechli varování a účastnili se smírného setkání se šíitskou částí kmene, šest jich bylo sunnitskými povstalci popraveno. Obě města leží v tzv. Trojúhelníku smrti mezi Bagdádem a Nadžafem. Právě tam mezi místními kmeny – napůl sunnitskými a napůl šíitskými – probíhá polarizace.
Geografie občanské války
Ještě horším okruhem smrti je ale sama metropole. Kdysi mozaika náboženských příslušností Bagdád se dnes každým dnem blíží k něčemu, co připomíná Mostar po bosenské válce: na pravém břehu Tigridu se soustřeďují sunnité, na levém šíité. Tisíce rodin se stěhují přes řeku. Ty šťastnější vyměňují nebo prodávají byty, méně šťastné utíkají s holýma rukama bez otce či manžela.
Občanská válka si žádá na 2000 mrtvých za měsíc – britský časopis The Lancet odhaduje celkový počet obětí od invaze na 600 000 – a přinesla 2 miliony vnitřních uprchlíků. Jejím nejviditelnějším znakem je střet různých ozbrojených skupin,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu