Moje tělo – moje věc
Vylečte se sami. Tak zní nová ideologie, která se objevuje právě v době, kdy se mnoho států snaží měnit své zdravotnictví.
Vylečte se sami. Tak zní nová ideologie, která se objevuje právě v době, kdy se mnoho států snaží měnit své zdravotnictví. Vypadá to, že původní idea „udělej si sám“, která se prosadila původně jako nezávislost na řemeslnících a instalatérech při opravě domu, se ujala i v našem vztahu k lékaři. Když mi doma teče v koupelně, nebudu volat instalatéra, ale koupím si knížku, jak opravit vodovod. Když jsem nemocný, nepůjdu k doktorovi, ale sám budu hledat lék, který mě vyléčí.
Jenže, zdá se, že tím, jak je člověk stále více sám sobě investorem, instalatérem či lékařem a má svůj život stále pevněji pod kontrolou, začíná být také čím dál tím vyčerpanější. To je také jeden z důvodů, proč se za jednoho z hlavních viníků dnešních chorob označuje stres.
Nemoc jako selhání
Člověk je dnes obecně vnímán jako někdo, kdo odpovídá sám za sebe, a pokud s ním není něco v pořádku, sám si za to může. Nezaměstnaný je sám vinen svou situací, protože nebyl dost pružný při hledání nového místa, když o jedno přišel, nemocný cítí vinu za svou nemoc, protože se nestaral dost dobře o své tělo. Mluvíme už dokonce o osobě, která je dobrým manažerem svého stresu! A když nemoc neustupuje, člověk opět cítí vinu, že selhal v dalším oboru – léčbě svépomocí. Starat se o sebe je dnes vyčerpávající práce.
Není žádným překvapením, že ideologie léčby svépomocí přichází přesně v čase, kdy…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu