Ve hvězdách
Doby, kdy skauti chodili na výpravy s píšťalkou, buzolou a krabičkou poslední záchrany, jsou zřejmě nenávratně pryč. Dílem proto, že obligátní pětadvacetník na telefon – pak padesátník, potom koruna atd....
Doby, kdy skauti chodili na výpravy s píšťalkou, buzolou a krabičkou poslední záchrany, jsou zřejmě nenávratně pryč. Dílem proto, že obligátní pětadvacetník na telefon – pak padesátník, potom koruna atd., podle věku pamětníka a vývoje inflace – v KPZ dnes nahrazuje spíše záložní SIM karta, ale hlavně díky původně vojenským, potažmo kosmickým technologiím. V úterý uplyne 17 let ode dne, kdy se na oběžné dráze usadila první moderní a plně funkční družice globálního polohového systému (Global Positioning System, GPS). Tehdy ještě asi nikdo netušil, že za pouhé dva roky tuto donedávna experimentální atrakci budou používat řadoví američtí pěšáci v první válce v Zálivu. Systém GPS umožnil přesné zaměření polohy i tam, kde schází veškeré orientační body, kde nevidíme Slunce ani hvězdy, kde nemáme hodinky – zaměření přesné řádově na metry. A už vůbec nikdo netušil, že tento luxus US Army se za pár let rozšíří mezi jachtaře či trekaře, a to třeba ve velikosti náramkových hodinek a za stejnou cenu.
Jestliže se o internetu říká, že z hlediska šíření informací jde o největší vynález od Gutenbergova knihtisku, o GPS můžeme ještě směleji prohlásit, že svým zlomovým významem překonal kompas. Ten sám o sobě zjistí pouze směr. Šířkovou – severo-jižní – polohu zjistíme velmi snadno ze znalosti data a přesné výšky Slunce v pravé poledne. To už lidé znali od starověku. Však také většina…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu