0:00
0:00
Domov26. 11. 20066 minut

Udržovací, nebo reformní?

Sociální demokracie a ODS spolu ve vládě? Co bychom z toho měli?

Astronaut
Fotografie: Rovnou daň neobhájíme. Ale za návštěvu lékaře se platit bude. A zprivatizujeme ČEZ. (Zleva Gandalovič, Říman, Julínek a Tlustý) Autor: Respekt

Sociální demokracie a ODS spolu ve vládě? Co bychom z toho měli? Tahle otázka je určitě důležitější než dohady o všech těch Římanech a Zaorálcích na tom či kterém ministerstvu. Takže pokud tedy přece jen nakonec vznikne velká koalice, dokážou se její činovníci na něčem důležitém shodnout?

↓ INZERCE

Příliš velké reformy

V obecné rovině funguje všechno bezvadně. Všichni chtějí proreformní, protikorupční vládu, která by stabilizovala zdravotnictví a veřejné finance, zahájila reformu penzí, policie a justice, zefektivnila státní správu a připravila zemi na přijetí eura a předsednictví EU v roce 2009. Jenže otázka nestojí „co“, ale „jak“. Co by tedy vůbec taková vláda mohla udělat?

1. Snížila by daně. Šéf ČSSD Paroubek by rád snížil daně firmám, a to až na dvacet procent (to sliboval už před volbami), či nastavil strop pro odvody sociálního pojištění. Na kongresu ODS sice Vlastimil Tlustý či Jiří Pospíšil volali po tom, aby byla rovná daň hlavní podmínkou, za níž ODS do duhové vlády vstoupí, sociální demokraté ale říkají – „jen přes naše mrtvoly“.

2. Důchodový systém. Jako na úkolu číslo jedna se na jeho změně shodují všechny zúčastněné strany. Slovo reforma ovšem nikdo neříká, plánují se „parametrické změny důchodového systému“ (Jan Kasal) či „přípravné kroky první etapy změny“ (Petr Nečas). Zdeněk Škromach otevřeně…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc