Připomeňme si
Evropská komise letos v létě oznámila, že marného domlouvání operátorům, aby snížili „neospravedlnitelně vysoké“ ceny roamingu, už bylo dost. Dnes – po čtvrt roce – má stále většina cestovatelů mobily na dně batohu.
Byla to nadějná zpráva pro všechny, kteří na cestách raději strčí mobil na dno batohu – Evropská komise letos v létě oznámila, že marného domlouvání operátorům, aby snížili „neospravedlnitelně vysoké“ ceny roamingu, už bylo dost. A že když to nešlo po dobrém, půjde to po zlém.
Situace už totiž vypadala opravdu neúnosně: nadnárodní firmy těžící z prostupnosti hranic spouštěly pro své zákazníky na stejných hranicích telefonickou oponu a za její překročení si účtovaly sumy překračující až o pět set procent jejich skutečné náklady. Komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová proto v červenci představila plán Evropské komise, jak tento výsměch zákazníkům změnit.
V rámci svého zásahu navrhla komise zrušit poplatky za příchozí přeshraniční hovor, volání v rámci navštívené země chtěla srovnat na úroveň stejného hovoru v návštěvníkově domovské zemi a celkově měly podle jejích představ ceny roamingu klesnout o polovinu.
Dnes – po čtvrt roce – má stále většina cestovatelů mobily na dně batohu. Podle listopadových dat Evropské komise platí obyvatel EU stále průměrně čtyři až šest eur za čtyřminutový hovor přes hranice a podle výsledků celoevropského průzkumu Barometr, zveřejněného předminulý týden, tři čtvrtiny Evropanů stále raději kvůli vysokým cenám z ciziny domů nevolají. Návrh Redingové teď čeká na projednání v Evropském parlamentu a Radě ministrů a zatím se mu obecně nedává moc šancí na úspěch. Důvod odporu, kvůli němuž se ostatně proti návrhu Redingové stavěli i někteří komisaři, je fakt, že by Evropská unie nařízením regulovala maloobchodní ceny, což nikdy nedělala a nedělá ani dnes.
Přesto se zdá, že tlak Bruselu velmi pozvolna přináší svoje ovoce. Asociace GSM sdružující 700 operátorů z celého světa počátkem listopadu zveřejnila studii, podle níž průměrná cena „roamingového“ hovoru v zemích EU klesla v porovnání s loňským rokem téměř o čtvrtinu. Data sbírala konzultantská společnost AT Kearney u evropských operátorů s 234 miliony zákazníků právě v letních měsících následujících po oznámení o plánované regulaci. Někteří operátoři zavedli zvláštní balíčky se zlevněným roamingem, ruší poplatky za přijímání hovorů, další snižování cen slibují v budoucnu.
Mírného pokroku v mezích zvyků mobilních operátorů se dočkali zákazníci i v Česku. Telefónica O2 zrušila poplatky za příchozí hovory, Vodafone nabídl dílčí slevy a na příští rok oznámil zavedení služby Passport, díky které volající zaplatí euro jako jednorázový spojovací poplatek a pak už volá za cenu svého domácího tarifu, T-Mobile zavedl službu Cestovatel fungující na stejném principu. „Čeští operátoři s velkou marketingovou pompou roaming skutečně mírně zlevnili,“ říká Tomáš Liškutín, specialista na telekomunikace ze Sdružení obrany spotřebitelů. „I když to má většinou háček. Zákazníci si například musejí služby aktivizovat, nejsou automatické.“ Za službu „příchozí hovory zdarma“ od O2 tak například ve skutečnosti zaplatíte měsíční poplatek 360 korun, a navíc platí jen pro šest zemí. Přesto se ledy hnuly a my od operátorů slyšíme věty dříve neslýchané. „Jsme zajedno se zákazníky, kteří chtějí, aby se ceny za roaming snižovaly,“ prohlašuje dnes mluvčí Vodafone Jindřich Hrabovský. Ten samý Hrabovský, který o půl roku dříve Respektu tvrdil, že roaming se zlevňovat nebude, protože je to příliš složité, nákladné a „systém takhle prostě funguje a nemyslím, že ho někdo bude měnit“. Že by hrozba evropské regulace skutečně zafungovala? „Ceny klesají díky konkurenčnímu boji,“ říká mluvčí. „A budou klesat dál.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].