0:00
0:00
Zahraničí12. 11. 20065 minut

Za všechno může Irák, hlupáku

Američtí komentátoři vždy tvrdili, že za klíčovými politickými verdikty musíme hledat místní zájmy: „Veškerá politika je lokální.“ A při volbách do Kongresu to vždy platilo dvojnásob.

Astronaut
Fotografie: Vážení, veterána Rumsfelda střídá veterán Gates. (Prezident Bush v Bílém domě, 8. listopad) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt

Američtí komentátoři vždy tvrdili, že za klíčovými politickými verdikty musíme hledat místní zájmy: „Veškerá politika je lokální.“ A při volbách do Kongresu to vždy platilo dvojnásob. Ne však letos, kdy Demokratická strana poprvé od roku 1994 ovládla celý zákonodárný sbor USA. Nerozhodovalo totiž, zda místní kongresman dokázal zařídit ve Washingtonu novou čističku odpadních vod či dotace pro místní farmáře, ale jaký názor zastával vůči nasazení v Iráku.

Úterním volbám dominovaly mezinárodní otázky, což z nich učinilo k malé radosti republikánů velkou anomálii. Podobně jako v 60. letech prezidenti Johnson a Nixon postupně ztratili důvěru veřejnosti, načež i podporu Kongresu pro válku ve Vietnamu, také Bushova administrativa se musí vyrovnat s tím, že její politiku vůči Iráku podporuje jen třetina Američanů – o 20 procent méně než před dvěma lety. Podle všech průzkumů to byl rozhodující důvod porážky republikánů.

↓ INZERCE

Plnou parou k porážce

Když byly před dvěma měsíci na televizních obrazovkách záběry na umírající či raněné americké vojáky v Iráku vytěsněny pátým výročím 11. září a vystoupením prezidenta Bushe k otázkám národní bezpečnosti, propad republikánského skóre se ihned zastavil. Přesto demokraté Irák rychle vrátili do amerických domovů. Jednak jim napomohla skutečnost, že právě předvolební týdny přinesly rekordní oběti na životech vojáků, jednak i série…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc