Kolik bude stát oteplování
Zpráv o nebezpečích, která přináší globální změna klimatu, v posledních letech rychle přibývá. Ta poslední, zveřejněná počátkem minulého týdne, je však v něčem výjimečná; hovoří jazykem ekonomů, operuje s termíny jako hrubý domácí produkt, ekonomický růst a spotřeba.
Zpráv o nebezpečích, která přináší globální změna klimatu, v posledních letech rychle přibývá. Ta poslední, zveřejněná počátkem minulého týdne, je však v něčem výjimečná; hovoří jazykem ekonomů, operuje s termíny jako hrubý domácí produkt, ekonomický růst a spotřeba. Její poselství? Ohřívání planety nás přijde na dost peněz, to v každém případě. Pokud ovšem proti němu začneme okamžitě bojovat, cena za obranu nemusí být nijak hrozivá. Jestliže ale nepodnikneme nic, přesněji zůstaneme u toho mála, co zatím děláme, zaplatíme nakonec opravdu hodně.
Nejprve shrňme východiska: Už v roce 2001 zveřejnil Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) studii, která ukazuje, že globální vzrůst teploty, k němuž došlo v posledních zhruba čtyřiceti letech, nemůžeme svádět na Slunce ani na výbuchy sopek. Způsobila jej především činnost člověka, hlavně vypouštění skleníkových plynů do ovzduší (v této věci existuje mezi vědci konsenzus, byť se ojedinělé nesouhlasné projevy ozývají). Studie zároveň vyúsťuje v neveselý závěr: i pokud se nám během příštích 100 let podaří dosáhnout toho, že emise skleníkových plynů přestanou rok od roku růst a začnou klesat, nemůžeme čekat, že se vše okamžitě vrátí k výchozímu stavu. Příroda si nedá poručit ze dne na den. Globální teplota poroste, byť velmi zvolna, ještě stovky let a hladina moří bude stoupat dokonce po tisíciletí.
Přesto ještě není pozdě na obranu, upozorňuje…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu