Rafinovaná linie krásy
O Alanu Hollinghurstovi (1954) se v literárních kruzích dlouho mluvilo s vysokým uznáním, na pronikavý úspěch si ale musel počkat až do svých padesátin: předloni s románem Linie krásy porazil všechny favority britského klání a získal vytouženou Booker Prize.
O Alanu Hollinghurstovi (1954) se v literárních kruzích dlouho mluvilo s vysokým uznáním, na pronikavý úspěch si ale musel počkat až do svých padesátin: předloni s románem Linie krásy porazil všechny favority britského klání a získal vytouženou Booker Prize. Knihu nyní vydává v českém překladu Michaely Markové nakladatelství Odeon, takže Hollinghurstovy stylistické kvality může konečně ocenit i český čtenář.
Manifest gay scény
V kontextu Hollinghurstova díla román volně (časovým zasazením děje) navazuje na autorovu knihu z roku 1988 The Swimming Pool Library (Knihovna v bazénu). Ta se stala manifestem britských gayů, svým způsobem rukovětí k navazování homosexuálních známostí a z kritika a přispěvatele do prestižních anglických literárních periodik udělala rázem kultovní postavu gay scény. Jiný současný britský významný prozaik, Philip Hensher, k významu románu podotýká: „Vzpomínám si, že jsem ho jel hned do Londýna koupit. Pro mou generaci byl neuvěřitelně důležitý: předtím nebylo možné si představit, že by homosexuální román o homosexuálním životě zaujal i někoho jiného.“
Širší čtenářskou obec v knize překvapil zajímavý kontrast vysokého až luxusního Hollinghurstova literárního stylu a nepříliš luxusních homosexuálních setkání v privátních klubech a na veřejných toaletách. Děj románu končí v roce 1983 a právě zde se začíná odehrávat Linie krásy.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu