Louise Welshová: Řezárna, Argo, 238 stran
Děj románu skotské autorky připomíná Schumacherův film 8 mm, i když v tomto případě není hlavním hrdinou unavený soukromý detektiv, ale nevázaný homosexuál živící se obchodem se starožitnostmi. Ten v jedné pozůstalosti najde snímky se snuff pornografií, což je úchylka, jejíž vyznavači se ukájejí při sledování sexuálních scén končících smrtí jednoho z jejich aktérů. Hrdina se rozhodne v ulicích Glasgowa vypátrat, zda jsou fotografie v lepším případě aranžované, nebo v horším případě skutečné.
Havel, Kohout, Dienstbier, Landovský: V hlavní roli Ferdinand Vaněk, Academia, 404 stran
Antologie dramatických textů, v nichž vystupuje alter ego Václava Havla Ferdinand Vaněk. Nejstarší text, Havlova Audience, pochází z roku 1975, nejmladší, Kohoutovo Safari, z roku 1985. Celkem kniha obsahuje osm aktovek a jednu celovečerní hru. Nejnovější „vaňkovka“, Stoppardův Rock’n’Roll, který nedávno slavil úspěch v Londýně, v knize chybí.
Michael Crichton: Říše strachu, Knižní klub, 576 stran
Technothriller pro silné nátury spolehlivě pořádně vytočí nejen ekology, ale i většinu rozumně uvažujících jedinců. Děj se točí kolem losangeleské Konference o náhlé změně klimatu, jejíž hlavní aktér zemře těsně před jejím začátkem za nevyjasněných okolností. Pointa příběhu odpovídá Crichtonovu pomatenému světonázoru: podle něj jsou klimatické změny Země jen mýtem, který si vymysleli ekoteroristé toužící po ovládnutí planety.
Jaroslav Večeřa: Bild, Maťa, 264 stran
Soubor kratších i delších próz napsaných v osmdesátých letech vychází jako Večeřova prvotina. Postavy jeho absurdních příběhů proplouvají realitou normalizačního Československa, jejich společnou touhou je především Husákův režim přežít s co nejméně odřenýma ušima.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].