Tady bude alternativa
Kde se tady něco děje? To je možná úplně první otázka každého, kdo přijede na návštěvu do cizího města a chce si užít jinou kulturu, než co nabízí místní kulturáky nebo televize.
Kde se tady něco děje? To je možná úplně první otázka každého, kdo přijede na návštěvu do cizího města a chce si užít jinou kulturu, než co nabízí místní kulturáky nebo televize. Přitom v zemi rockfestů a undergroundových rebelů se zdálo, že rozvoji alternativní kultury nejen v Praze nestojí nic v cestě. Stačí jen odhodlání a trocha podnikavosti. Po patnácti letech se ale ukazuje, že je to všechno mnohem složitější.
Teplice jsou výkladní skříní severu a možná i celého Česka. To dojde každému, kdo tudy projíždí a narazí na uklizené město, opravené centrum, multikulturně promíchané lázeňské hosty. K tomu je třeba připočítat i fakt, že město se od devadesátých let nezadlužilo a téměř veškerý rozvoj financuje z vlastní kapsy. A kdo před víkendem pomyslí na kulturu, může navštívit zdejší Severočeskou filharmonii, Krušnohorské divadlo nebo koncert dechovky. A něco pro mladé lidi, kteří nechtějí trávit čas na ohlupujících diskotékách? To už je trochu problém. Přitom v severních Čechách a v Teplicích speciálně se alternativní kultuře tradičně dařilo. Punkeři z Teplic vždycky strčili do kapsy všechny pražské a zdejší porevoluční klub Knak, později Velvet patřil k vyhlášeným centrům českých milovníků alternativní hudby. Jenže teď člověk na jeho místě na periferii Teplic najde jenom prázdný barák.
Jeho bývalý majitel Petr Růžička dnes zase jako v osmdesátých letech dělá manažera zdejším…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu